StoryEditorRaport z pracy

Jak czysto zbiera zgrabiarka taśmowa Pöttinger Mergento VT 9220?

Wprowadzając taśmową zgrabiarkę Mergento VT 9220 firma Pöttinger odpowiedziała na trendy w zbiorze zielonek. Przyjrzeliśmy się pracy zgrabiarki w pierwszym pokosie.
03.06.2024., 13:00h
Artur JakubekArtur Jakubek

Zalety zgrabiarek taśmowych są oczywiste, jednak na rynku wciąż dominują modele karuzelowe. W zgrabiarce Mergento VT 9220 firma Pöttinger starała się połączyć najlepsze cechy obu konstrukcji.

Hydrauliczny naped zgrabiarki taśmowej

Mergento jest sprzęgana z ciągnikiem za pomocą łączników dolnych kategorii IIIN. Wałek przegubowo-teleskopowy marki Walterscheid przekazuje napęd z WOM ciągnika na trzy pompy hydrauliczne: jedną do napędu podbieracza i po jednej do napędu taśm. Producent umieścił układ zasilania olejem w ramie, dzięki czemu nie trzeba stosować chłodnicy. Do podnoszenia na uwrociach lub składania oraz rozsuwania taśm potrzebne są dwie pary wyjść hydraulicznych.

image
Wysięgnik utrzymuje i odciąża zespół przenośnika taśmowego. Firma Pöttinger wykorzystała swoje doświadczenie w budowaniu kosiarek.
FOTO: Christian Brüse

Hydrauliczne odciążanie bocznych wysięgników Pöttinger Mergento VT 9220

Z przodu ramy są zawory przełączające do hydraulicznego odciążania wysięgników bocznych. Przekierowują one olej z obwodu zasilającego siłowniki przesuwania taśm do akumulatorów gazowych, aby wstępnie ustawić ciśnienie odciążania.

Rama główna, na której zawieszone są wysięgniki, tworzy wysoki łuk. Tylna część ramy spoczywa na podwoziu z dwoma kołami.

image
Zespół zbierający składa się z podbieracza, rolki dociskowej z ekranem i przenośnika taśmowego.
FOTO: Christian Brüse

Budowa zgrabiarki taśmowej Pöttinger

Przy projektowaniu wysięgników firma Pöttinger korzystała z doświadczenia w zakresie konstrukcji kosiarek. Jako podpora służy masywna rura, z którą połączone są dwa siłowniki. Jeden odpowiada za podnoszenie i składanie na uwrociu, drugi za odciążenie całego ramienia.

Zespół przenośnika taśmowego utrzymywany jest przez wahacz z podporą, a jego przemieszczenie zapewnia połączony przegubowo siłownik hydrauliczny. Wahacz umożliwia ruch przenośników taśmowych w zakresie 

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
13. czerwiec 2024 12:57