StoryEditor

Test profi: porównanie 10 reflektorów LED

Czy dobry reflektor musi być drogi albo czy drogi zawsze jest dobry? Czy reflektor LED może powodować zakłócenia radia? To wszystko sprawdziliśmy w teście 10 reflektorów roboczych LED.

05.12.2019., 00:00h
Siew pszenicy w trakcie krótkich, jesiennych dni to zawsze wyzwanie dla maszyn i operatorów. Najważniejsza jest dobra widoczność, zarówno do przodu, jak i do tyłu na zaczepiony agregat uprawowo–siewny. Jeszcze nigdy nie było tak łatwo i tanio uzyskać nawet 5 razy więcej światła niż z tradycyjnego reflektora H3, bez zmiany alternatora w ciągniku. Podczas testu 10 reflektorów LED, właśnie reflektor H3 był naszym modelem bazowym. Uzyskuje on wydajność świecenia 16,7 lumenów na wat, a najlepsze reflektory LED nawet 90 lm/W. 

Ilość światła 

Nie martwiąc się o alternator czy grubość przewodów można odkręcić stary reflektor i wymienić go na wydajny LED. Ale uwaga! Większa efektywność to wcale nie znaczy więcej światła. Właśnie dlatego testowane modele Winkler i TraktorLed świecą tylko tak słabo, jak H3. Dopiero jasne reflektory Hella, Nordic Lights i Thomas pokazują, jaki potencjał drzemie w technologii  LED.

Uczestnicy testu

Kandydaci do testu to przekrojowe zestawienie tańszych i droższych reflektorów roboczych LED. Firmy Buhr, Granit, TraktorLed i Winkler to firmy handlowe. Producenci, jak Grote, Thomas, Solea-Led i Hella siedziby mają w Niemczech i Austrii, podczas gdy Nordic Lights produkuje reflektory w Finlandii, a Tyri Lights w Szwecji.

W poszukiwaniu światła

Szukając oświetlenia roboczego szybko można natrafić na zwodniczą ofertę. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że zewnętrzny wygląd produktu zupełnie nie mówi nic o jego jakości czy możliwościach. Początkowo byliśmy  więc pod wrażeniem wykonania i wzornictwa modelu 40W–C60–Degree marki TraktorLed, ale niestety – po teście czar prysł.

Ile diod mam reflektor?

Wnioskowanie o jakości świecenia na podstawie liczby wbudowanych diod LED jest również niemożliwe. Przykładowo wyposażony w 6 diod reflektor Blixtra marki Winkler daje strumień światła 892 lumeny, podczas gdy Grote 64G1 osiąga 1600 lumenów, a ma tylko 2 diody LED.

Kiedy radio szumi… 

może to wynikać z zakłóceń powodowanych przez nowy reflektor LED. Po naszym artykule o wymianie oświetlenia roboczego na technologię diodową (w „profi” 1/2019), otrzymaliśmy pytania od Czytelników, którzy narzekali na trzaski i zakłócenia radia. Rzeczywiście, w niektórych przypadkach elektronika reflektora LED może zakłócać odbiór radia, a może się zdarzyć, że także elektronikę pokładową ciągnika.

Pełną treść artykułu prezentujemy w „profi” 1/2020 na s. 68–73.

opr. aj

29. wrzesień 2022 04:00