StoryEditor

Jaki włącznik? – rozbudowa instalacji elektrycznej – cz. 2

W poprzednim artykule przedstawiliśmy, jak zaplanować rozbudowę instalacji elektrycznej w ciągniku. Pozostało jeszcze dobrać odpowiednie włączniki…

19.04.2020., 00:00h

Jak zaplanować rozbudowę instalacji elektrycznej ciągnika pisaliśmy w artykule Rozbudowa instalacji elektrycznej w C-360 kończąc na doborze bezpieczników. Pozostało wybrać odpowiednie włączniki.

Wybór rodzaju włącznika

Jeśli lampka kabinowa ma własny włącznik, to do zaplanowanych wcześniej obwodów, będziemy potrzebować jeszcze 3 dodatkowe włączniki – reflektorów przednich, reflektorów tylnych oraz lampy ostrzegawczej. W zależności od potrzeb i preferencji mamy duży wybór: przełączniki klawiszowe, kołyskowe, hebelkowe, prostokątne lub okrągłe. Występują w wersji z podświetleniem lub bez niego. Poza kwestiami bezpieczeństwa, dla wygody traktorzysty ważne jest odpowiednie umiejscowienie włączników w kabinie. O tym każdy powinien zadecydować osobiście.

Jeśli reflektory są już zamontowane i połączone przewodami oraz podłączone zostały włączniki i bezpieczniki, pozostało doprowadzić zasilanie do skrzynki bezpiecznikowej.

Skrzynka bezpiecznikowa z szyną zasilającą


Gdy korzystamy ze skrzynki bezpiecznikowej z szyną zasilającą wszystkie bezpieczniki, na końcach przewodu o przekroju min. 2,5 mm2 (w przypadku reflektorów halogenowych przewód o przekroju 6 mm2) wsuwkę żeńską oraz końcówkę oczkową. Następnie wsuwkę podłączamy do skrzynki bezpieczników, a końcówkę oczkową podłączamy do klemy plusowej lub do plusowego przewodu rozrusznika.

Skrzynka bezpiecznikowa bez szyny zasilającej

Jeśli korzystamy ze skrzynki bezpiecznikowej bez szyny zasilającej lub korzystamy z pojedynczych gniazd bezpieczników, zalecane jest wykonanie rozgałęzienia. Najprostszym sposobem jest zlutowanie potrzebnej liczby przewodów prowadzących od bezpieczników (w naszym przypadku 4) do głównego przewodu zasilającego. Miejsce połączenia musi być dobrze zaizolowane. Na przewód zasilający zakładamy końcówkę oczkową i podłączyć do klemy „+” akumulatora lub do przewodu „+” rozrusznika.

Wsuwki czyli konektory

W trakcie rozbudowy instalacji należy zadbać o solidne połączenia przewodów z poszczególnymi elementami instalacji. Jedną z możliwości jest lutowanie połączeń, jednak może być uciążliwe, gdy połączenie trzeba wykonać w trudno dostępnym miejscu. Inną metodą jest wykorzystanie wsuwek czyli tzw. konektorów.

Instalacje należy dopasować do odbiorników prądu

Podczas rozbudowy instalacji elektrycznej należy pamiętać o dopasowaniu odpowiednich przewodów i bezpieczników. W przypadku montażu reflektorów halogenowych przewody muszą być grubsze, a bezpieczniki mocniejsze niż dla reflektorów LED. Należy pamiętać o sprawdzeniu parametrów pracy włącznika. Na każdym z nich powinien być napis informujący o maksymalnym natężeniu prądu, przy którym może pracować.

Włącznik czy przekaźnik?

Jeśli zmierzone natężenie prądu w instalacji jest większe niż dopuszczalne w wybranym przez nas włączniku, należy zastosować przekaźnik. Jest to rodzaj przełącznika uruchamianego elektrycznie. Może wytrzymywać przepływ prądu o natężeniu 30A (lub więcej), a elementem złączającym styki przekaźnika jest cewka elektromagnetyczna sterowana zewnętrznym włącznikiem. Dodanie do obwodu przekaźnika umożliwi wykorzystanie włącznika o małym natężeniu dopuszczalnym, do sterowanie całym obwodem elektrycznym.

Test porównawczy 10 reflektorów roboczych prezentujemy w profi 1/2020.

Wszystkie elementy niezbędne do doposażenia instalacji ciągnika znajdziecie w sklepie internetowym www.sklep.mizar.com.pl 

opr. aj

mat i fot. Mizar

27. styczeń 2023 18:52