StoryEditor

Steyr Demo Tour 2022 wystartował

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w pierwszy pokazie sprzętu pod nazwą Technology Tour 2022 marki Steyr zorganizowanym przez firmę Agrihandler

01.10.2022., 15:15h

Ledwie skończyły się targi Agro Show w Bednarach i ponownie ruszyliśmy w trasę. Pierwszy z pokazów marki Steyr odbył się 30 września br. w miejscowości Krzywa, k. Chojnowa w województwie dolnośląskim. Z ciągnikami marki Steyr pracował sprzęt oferowany przez firmę Agrihandler.

Ciągnik, opryskiwacz i nawigacja

Na pokazie były sześciocylindrowe ciągniki o mocy od 145 do 313 KM – wyjaśniał Michał Waszkiewicz z firmy Steyr. Pierwszym z nich był 145-konny Steyr Profi z oznaczeniem 6145. Do wyboru są trzy warianty przekładni, w tym bezstopniowa. Zależnie od potrzeb i możliwości finansowych można się też zdecydować na pełny system jazdy równoległej o dokładności 2,5 cm.

Opryskiwacze holenderskiej marki CHD model GD ze zbiornikiem o pojemności 4000 l i belką o szerokości 27 m przedstawił Krzysztof Meusz produkt manager marki CHD. Przydatnym rozwiązaniem jest dyszel, który automatycznie kopiuje ślady ciągnika. Opryskiwacz ma amortyzację osi czujniki automatycznego poziomowania belki polowej. Rozpylacze rozstawione są co 25 cm. Układ cieczowy zasilany jest przez dwie pompy 2x250 litrów. Jedna troszczy się o układ cieczowy, a druga miesza ciecz roboczą. Hubert Bronś zajmujący się rolnictwem precyzyjnym w CNH wyjaśniał, że pierwszy z pokazywanych ciągników nie jest fabrycznie przygotowany do nawigacji, ale można go dozbroić w układ, który steruje kierownicą lub system hydrauliczny.

Przekładnia bezstopniowa i multicontroler

Ciągnik Impuls 6165 CVT o mocy 165 KM z przekładnią bezstopniową ma multocontroler i zawory sterowane są wyłącznie elektronicznie, co pozwala ustawić czas i przepływ oleju. Na ciągniku spoczywała brona wirnikowa Alpego z wałem Packera do tego dochodzi siewnik pneumatyczny nabudowany. Ma dwa rozdzielacze nasion, które trafiają do 24 redlic rozstawionych co 12,5 cm. Siewnik wyposażony jest też w kółka ograniczające głębokość roboczą. Jest także system zamykania lewej lub prawej połowy siewnika. Próbę kręconą wykonuje się za pomocą sterownika elektronicznego.

Automatyka z odbiornikiem satelitarnym

Ciągniki Impuls można wyposażyć w system jazdy równoległej. Ten model, pracujący ze zbieraczem kamieni Scorpio 550 fińskiego producenta Elho o szerokości roboczej 6 m napędzany jest hydraulicznie. Mazyna ma dwa rodzaje sit do kamieni. Podczas wysypywania kamieni zbiornik unosi się wysoko, co ułatwia załadunek na przyczepę. Ze względu na zbyt wilgotne pole nie mogliśmy zobaczyć tego sprzętu podczas pracy.

Ciągniki Steyr mają funkcję zarządzania na uwrociach. Można nagrać procedurę, którą ciągnik ma wykonać. Chodzi o hydraulikę, sterowanie podnośnikiem itp. Dzięki temu sporo czynności odbywa się automatycznie. Na dachu kabiny jest odbiornik satelitarny, który pozwala na automatyczne zawracanie na uwrociu, oczywiście traktorzysta musi być w kabinie, aby nadzorować, czy praca odbywa się bezpiecznie. Takie sterowanie oferowane jest też innych modelach marki Steyr.

Absolut marki Steyr

Kolejny ciągnik to Absolut o udźwigu podnośnika ponad 10 t. Przedstawiciel producenta sygnalizuje, że wkrótce będą kolejne informacje na temat zmian jakie czekają te ciągniki. Steyr Absolut 6240 CVT pracował z siedmiozębowym głęboszem Alpego z zabezpieczeniem hydraulicznym non-stop. Regulacji głębokości pracy podwójnego wału kolczastego dokonuje się za pomocą hydrauliki ciągnika. Wał spoczywa na zabezpieczeniu czworobocznym, które sprawia, że wraz z zagłębianiem maszyny wał odsuwa się od głębosza, co zapobiega zapychaniu się podczas pracy. Maksymalna głębokość robocza głębosza osiąga 65 cm. Do wyboru są różne wały zależnie od gleby. Zapotrzebowanie na moc ciągnika od 200 KM. Warto dodać, że Steyr w zakresie systemów nawigacji w większości przypadków współpracuje z firmą Trimble. Co istotne, ciągniki nie muszą być wyposażane w systemy satelitarne w fabryce. Z czasem, gdy zajdzie taka potrzeba można je doposażyć w te nowoczesne rozwiązania: sterowanie hydrauliką i wspomaganie prowadzenia.

Nie tylko obsługa handlowa

W przyszłym roku w ofercie pojawi się ciągnik Steyr o mocy 340 KM z nową kabiną i nowym podłokietnikiem Jak wyjaśnia Marek Bączyk, dyrektor handlowy spółki Agrihandler, punkt obsługi sprzętu w Krzywej w pobliżu, którego był niniejszy pokaz ma obejmować klientów firmy Agrihandler z województwa dolnośląskiego: od obsługi handlowej po posprzedażową, która dla nabywców jest chyba najważniejsza.

Jan Józefowicz

24. maj 2024 05:43