StoryEditorNowości Agro Show

Maschio-Gaspardo zaprezentowało Artiglio 410 i Chrono

Pierwszą z nich jest składany hydraulicznie pług dłutowy, a drugą ośmiosekcyjny siewnik Chrono 708-8R - przyjrzyjmy się szczegółom technicznym i użytkowym.
27.09.2022., 08:00h

Jak wyjaśnia producent, powstanie pługa dłutowego Artiglio F Hydro wymusił zmieniający się rynek ciągników rolniczych. Wzrastająca moc ciągników kołowych która przekracza 500 KM dała możliwość użytkowania takiego sprzętu o szerokości roboczej nawet 5 m.

Dwa składane, zawieszane pługi dłutowe Atriglio F Hydro 400 i Artiglio F Hydro 500. Pierwszy ma szerokość robocza 4 m a drugi 5 m, co pozwala na duża wydajność. Jak nietrudno się domyślić – ich zapotrzebowanie na moc wynosi od 300 do 500 KM

Solidna konstrukcja to podstawa

Rama maszyny jest w całości spawana wykonana z profili stalowych o grubości ścian 10 mm co pozwala na regulację głębokości roboczej w zakresie 25-50cm i prędkość roboczą sięgającą 10 km/h. Poza tym zwiększono prześwit pod ramą do 835 mm i rozstaw między rzędami elementów roboczych do 900 mm.

image

Maschio Gaspardo przedstawia nowości

FOTO: firmowe

Elementy robocze to dobrze znane i opatentowane rozwiązanie Maschio Gaspardo. Trzy kąty słupicy pozwalające na szybsze zagłębianie maszyny, łatwiejsze wynoszenie ziemi w górę i redukcję wibracji przenoszonych z elementów roboczych na ramę maszyny. Poza hydropneumatycznym zabezpieczeniem elementów roboczych, każda słupica jest standardowo wyposażona w śruby zrywalne, gdy obciążenie przekracza zakres skoku roboczego zabezpieczenia hydropneumatycznego. Nacisk na element roboczy wyzwalający zabezpieczenie śrubowe to aż 2250 kg.

A teraz o detonacji...

W modelu Artiglio F hydro zamontowane są również podcinacze boczne o długości 140 mm do mieszania wierzchniej warstwy gleby. A teraz zaskakująca ciekawostka! Firma wyjaśnia, że: "ich kształt sprawia, iż podczas pracy z górnym zakresem prędkości wywołuje na gruncie efekt eksplozji podobny do detonacji ładunku wybuchowego".

Na szczęście dalej jest już tradycyjna narracja: za pozostawanie ziemi w pasie roboczym maszyny odpowiadają deflektory boczne automatycznie dopasowujące się do głębokości roboczej pługa dłutowego. Dwa wały krusząco-zagęszczające o średnicy 220 mm spoczywają na równoległoboku i mają hydrauliczną regulację. Zmiana głębokości roboczej nie powoduje skoku kąta natarcia elementów roboczych. Na uwagę zasługuje również osłona wałów zwiększająca zarówno bezpieczeństwo traktorzysty i zanieczyszczenie maszyny. Masa pługa dłutowego o szerokości 4 m wynosi 4500 kg a wersji 5-metrowej 4900 kg.

Ośmiosekcyjny siewnik Chrono 708-8R

To zaczepiana wersja siewnika punktowego z 8 sekcjami w rozstawie 75 cm. Maksymalna prędkość robocza wynosi co najmniej 17 km/h. Maschio Gaspardo zwraca uwagę na budowę sekcji i dystrybutora nasion. Sekcje robocze zamontowano do ramy na równoległoboku wykonanym ze stopu metali w wersji ciężkiej HD z pneumatycznym dociskiem do podłoża, uzyskującym nacisk nawet 300 kg. Spoczywa ona na szerokich (115 mm) gumowych kołach o średnicy 400 mm, co umożliwia dopasowywanie do podłoża. Za otwarcie szczeliny nasiennej odpowiada para talerzy o średnicy 420 mm, przed którą może być krój żeliwny i gwiazdy czyszczące.

image

Ośmiorzędowy siewnik Maschio Chrono 708-8R.

FOTO: firmowe

 

Wysokość załadunku nasion

Pomimo zamontowania na sekcji zbiorników na nasiona o pojemności 60 l i zbiorników na mikrogranulat 16 l cała sekcja jest niska: wysokość załadunkowa to 115 cm. W sekcji zamontowane są dystrybutory nasion, które różnią się od typowych rozwiązań. Celem konstruktorów było jak najlepsze rozłożenie nasion w rzędzie zarówno wzdłużne jak i głębokości siewu. Dlatego też wspomniany dystybutor pochylony jest o 15 stopni od pionu. Zdaniem producenta: po odpadnięciu nasiona od tarczy od razu uzyskuje ono pionowy kierunek spadania bez wibracji spowodowanych odbijaniem się o ścianki kanału wylotowego. System pneumatycznej dystrybucji od razu zasysa nasiono i przenosi ze stałą prędkością na całej drodze spadania. Po przedostaniu się nasiona w szczelinę nasienną jest ono dociskane przez samooczyszczające się koło gumowe, a następnie szczelina zamykana jest przez koła w kształcie litery V. Dystrybutor wykonany jest ze stopów aluminium, a w nim zamontowana jest tarcza z tworzywa sztucznego z talerzem dociskowym. Za pneumatyczną dystrybucję odpowiada wolumetryczny kompresor zamontowany na ramie maszyny sterowany bezpośrednio z kabiny ciągnika.

Sterowanie ISOBUS

Siewnik Chrono 708 ma zbiornik nawozowy z tworzywa sztucznego o pojemności 1600 l, redlice nawozowe dwutalerzowe i elektryczny mikrogranulator. Sterowanie maszyny odbywa się w standardzie ISOBUS, tarcze wysiewające i nawożenie napędzane są przez bezszczotkowe silniki elektryczne co pozwala na automatyczne, zmienne dawkowanie przy zastosowaniu sygnału GPS.

Siewnik Chrono 708 jest hydraulicznie składany na czas transportu. W celu zwiększenia wytrzymałości maszyny nie ma ram teleskopowych, a po dwie skrajne sekcje z każdej strony ustawiane są wzdłużnie do dyszla maszyny, co pozwala uzyskać szerokość transportową 3 m. Na uwagę również zasługuje belka zaczepowa maszyny, która ma kąt roboczy podczas nawrotów aż 270° co pozwala na bardzo szybkie nawroty, co wpływa na wydajność pracy.

opr. jj

13. czerwiec 2024 22:22