Sezon na żółte pułapki rozpoczyna się zaraz po zasiewach rzepaku, a następnie wiosną, gdy temperatura na zewnątrz wzrośnie powyżej 10°C. Pułapki są wypełnione niewielką ilością wody i wyłapują szkodniki rzepaku, co ma pomagać w określeniu najlepszego momentu na oprysk insektycydami. Zgodnie z zasadą progu szkodliwości, oprysk należy wykonać, gdyby straty wywołane przez szkodniki przewyższały koszty zabiegu. Żeby wyznaczyć optymalny termin oprysku, zwykle każdego dnia należy sprawdzać, czy w pułapkach pojawiły się szkodniki.
Cyfrowa żółta pułaka Bayer MagicTrap oszczędza czas rolnika
Inaczej jest w przypadku cyfrowej żółtej pułapki MagicTrap firmy Bayer. Dzięki niej można oszczędzić sobie codziennych wycieczek do żółtego pojemnika. Pułapka jest wyposażona w aparat, który robi zdjęcia jej wnętrza i wysyła je za pośrednictwem modemu GSM do serwera (w tzw. chmurę danych). Wytrenowane do rozpoznawania wzorców oprogramowanie ze sztuczną inteligencją analizuje nadesłane obrazy pod kątem obecności pchełki rzepakowej i słodyszka. Możliwe jest również zidentyfikowanie chowaczy, ale na razie nie można rozróżnić poszczególnych gatunków.
Analiza obrazu szkodników rzepaku
Rolnik lub kierownik gospodarstwa może wyświetlić wynik oceny obrazu w aplikacji na smartfonie, ale potrzebuje do tego aplikacji MagicScout. Choć Bayer oferuje ją bezpłatnie na urządzenia mobilne z systemem Android lub iOS, należy jednak wykupić licencję, aby system identyfikował szkodniki złapane przez MagicTrap. Opłata zależy od liczby połączonych z aplikacją żółtych pułapek. Korzystając z jednej licencji za pomocą aplikacji na smartfon można monitorować maksymalnie dziesięć pułapek.
Gdzie kupić żółtą pułapkę cyfrową MagicTrap?
Bayer oferuje cyfrową pułapkę MagicTrap i licencję na aplikację w sklepie internetowym pod