StoryEditorElektronika

Jak żółta pułapka MagicTrap firmy Bayer liczy insekty w rzepaku?

Czy MagicTrap firmy Bayer z aplikacją MagicScout jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą samodzielnie liczyć szkodników rzepaku złapanych w żółte pułapki? Sprawdziliśmy to na polu. Oto nasze spostrzeżenia...
05.06.2024., 13:00h
Artur JakubekArtur Jakubek

Sezon na żółte pułapki rozpoczyna się zaraz po zasiewach rzepaku, a następnie wiosną, gdy temperatura na zewnątrz wzrośnie powyżej 10°C. Pułapki są wypełnione niewielką ilością wody i wyłapują szkodniki rzepaku, co ma pomagać w określeniu najlepszego momentu na oprysk insektycydami. Zgodnie z zasadą progu szkodliwości, oprysk należy wykonać, gdyby straty wywołane przez szkodniki przewyższały koszty zabiegu. Żeby wyznaczyć optymalny termin oprysku, zwykle każdego dnia należy sprawdzać, czy w pułapkach pojawiły się szkodniki.

image
Wyniki analizy liczby szkodników z cyfrowej żółtej pułapki MagicTrap firmy Bayer można wywołać w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca za pośrednictwem aplikacji. Fot. Tovornik
FOTO: Stefan Tovornik

Cyfrowa żółta pułaka Bayer MagicTrap oszczędza czas rolnika

Inaczej jest w przypadku cyfrowej żółtej pułapki MagicTrap firmy Bayer. Dzięki niej można oszczędzić sobie codziennych wycieczek do żółtego pojemnika. Pułapka jest wyposażona w aparat, który robi zdjęcia jej wnętrza i wysyła je za pośrednictwem modemu GSM do serwera (w tzw. chmurę danych). Wytrenowane do rozpoznawania wzorców oprogramowanie ze sztuczną inteligencją analizuje nadesłane obrazy pod kątem obecności pchełki rzepakowej i słodyszka. Możliwe jest również zidentyfikowanie chowaczy, ale na razie nie można rozróżnić poszczególnych gatunków.

Warto wiedzieć

Cyfrowa żółta pułapka MagicTrap wykonuje zdjęcia do dwóch razy dziennie i wysyła je do oceny.

Analiza szkodników jest wysyłana na aplikację MagicScout z aktywną funkcją MagicTrap.

Żółta pułapka Bayer i licencja na oprogramowanie analizujące są w sklepie internetowym pod adresem magicscout.app.

Analiza obrazu szkodników rzepaku

Rolnik lub kierownik gospodarstwa może wyświetlić wynik oceny obrazu w aplikacji na smartfonie, ale potrzebuje do tego aplikacji MagicScout. Choć Bayer oferuje ją bezpłatnie na urządzenia mobilne z systemem Android lub iOS, należy jednak wykupić licencję, aby system identyfikował szkodniki złapane przez MagicTrap. Opłata zależy od liczby połączonych z aplikacją żółtych pułapek. Korzystając z jednej licencji za pomocą aplikacji na smartfon można monitorować maksymalnie dziesięć pułapek.

image
Algorytm analizy obrazu w MagicTrap zlicza złowione szkodniki, a także pozwala wyróżnić najważniejsze gatunki.
FOTO: Stefan Tovornik

Gdzie kupić żółtą pułapkę cyfrową MagicTrap?

Bayer oferuje cyfrową pułapkę MagicTrap i licencję na aplikację w sklepie internetowym pod

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
13. czerwiec 2024 22:01