StoryEditorElektronika

Jak Krone SmartConnect Solar może pomóc rolnikom i usługodawcom?

Mimo że Krone nie jest organizacją charytatywną, firma ze Spelle opracowała system SmartConnect Solar, z którego mogą korzystać także inni producenci maszyn. Sprawdziliśmy, jak działa system oraz w czym może pomóc rolnikom lub usługodawcom?

13.01.2023., 06:30h
Artur JakubekArtur Jakubek

Ponieważ na rynku nie było dostępne odpowiednie rozwiązanie, elektronicy z Krone we własnym zakresie opracowali rejestrator danych o nazwie SmartConnect Solar. System oferuje funkcje telemetryczne do wszystkich typów maszyn rolniczych i jest obsługiwany przez portal internetowy Krone Smart Telematics.

Co to jest Krone SmartConnect Solar?

Nowe urządzenie telemetryczne rozwiązuje problem wdrażania rozwiązań cyfrowych w maszynach, tj. kosiarkach, przetrząsaczach, glebogryzarkach, które do tej pory nie miały własnej elektroniki. Rejestruje kluczowe parametry pracy maszyny i w czasie rzeczywistym przekazuje do tzw. chmury danych. Te dane są dostępne po zalogowaniu się na swoje konto w portalu Krone Smart Telematics.

Ile kosztuje SmartConnect Solar?

Koszt zakupu sprowadza się do jednorazowej opłaty w wysokości 625 euro netto. W tej cenie zawarte są wszystkie koszty operacyjne, czyli opłaty za transmisję danych i korzystanie z portalu. W skład urządzenia wchodzą dwie płyty montażowe przeznaczone dla sprzętu marki Krone, które mogą być również wykorzystane jako doposażenie maszyn innych marek.

Warto wiedzieć

SmartConnect Solar marki Krone jest samowystarczalny energetycznie i może pracować z maszynami różnych producentów.

Urządzenie potrzebuje światła dziennego i nie może być zakryte.

Rejestrator przesyła dane zarówno do portalu Krone, ale wkrótce także do platformy agrirouter.

Urządzenie łatwe w montażu

Co ciekawe, urządzenie SmartConnect nie ma przełączników i nie wychodzą z niego żadne przewody. Jest tylko świecąca dioda, która za pomocą kolorów i migających wzorów wskazuje, czy rejestrator jest aktywny,

czy działa pozycjonowanie satelitarne i czy dostępne jest połączenie z siecią komórkową. Firma Krone we współpracy z własnym działem pojazdów użytkowych opracowała również urządzenie do przyczep i kontenerów. SmartConnect Solar ma zaledwie 20 cm grubości, 20 cm długości oraz 130 cm szerokości i nie może być niczym zasłonięte.

System telemetryczny z własnym źródłem zasilania

Urządzenie ma własny akumulator oraz wbudowany panel słoneczny, który go ładuje. Poziom naładowania akumulatora można sprawdzić za pośrednictwem platformy internetowej Smart Telematics. Przy niskim poziomie energii, urządzenie przechodzi w stan głębokiego uśpienia, z którego może go wybudzić jedynie światło.

Urządzenie zawiera również odbiornik GNSS, czujnik położenia i przyspieszenia (akcelerometr), modem internetowy z kartą SIM, obsługujący różne sieci komórkowe, procesor i pamięć danych. Moduł spełnia wymagania klasy ochrony IP69K i jest odporny na mycie pod wysokim ciśnieniem. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu energią, po dwóch minutach bez ruchu elektronika automatycznie przechodzi w tryb uśpienia. Po ponownym ruszeniu system budzi się i wysyła dane o pozycji i stanie maszyny do portalu Krone Smart Telematics. Jeśli nie jest dostępna sieć komórkowa, dane te są zapisywane w pamięci i wysyłane przy najbliższej okazji.

Wymagana rejestracja na portalu Krone Smart Telematics

Aby korzystać z tego systemu, należy wcześniej zarejestrować się na bezpłatnym portalu Krone Smart Telematics. Każde urządzenie SmartConnect Solar ma na obudowie kod, który należy podać podczas rejestracji na portalu. W ten sposób przypisujemy je do gospodarstwa. Właściciel lub zarządca może następnie na portalu przypisać do urządzenia kilka maszyn, które naprzemienne będą pracowały z SmartConnect Solar.

Licznik dla kierowcy

Dzięki czujnikowi położenia urządzenie zamontowane na klapie prasy może służyć jako licznik bel. Z kolei na składanym ramieniu maszyny czujnik pozycji rozróżni pozycję transportową i roboczą.

Kluczowe jest jednak to, jakie dane SmartConnect Solar przesyła do systemu Krone Smart Telematics oraz jaką wartość mają dla rolnika i jego gospodarstwa. Przede wszystkim w czasie rzeczywistym śledzi położenie maszyn przez Internet. Lokalizację można sprawdzać na komputerze lub za pomocą darmowej aplikacji na smartfony. Gdy bateria jest pełna, urządzenia wysyła zapis danych co dziesięć sekund; gdy poziom naładowania maleje, dane są łączone w pakiety i wysyłane rzadziej. Obejmują one m.in.:

  • położenie,
  • prędkość i kierunek jazdy lub postój,
  • przebytą drogę,
  • pozycję roboczą lub transportową,
  • liczbę przejazdów lub obrobiony obszar,
  • obszar przepracowany na podstawie statusu roboczego, szerokości roboczej i przebytej drogi oraz
  • stan naładowania akumulatora.

Wygodny sposób na zbieranie danych

W programie Krone Smart Telematics wszystkie te dane można wyświetlać, sortować lub pobrać w formie pliku PDF. W najbliższym czasie system powinien otrzymać certyfikat zgodności z agrirouter. Wówczas SmartConnect Solar będzie mógł przekazać swoje dane bezpośrednio do systemów firm programistycznych, biorących udział w tym projekcie.

Dobre rozwiązanie dla usługodawców

Niezależnie od tego, czy dane są kierowane do portalu Krone, czy do innego systemu działającego w ramach platformy
agrirouter, urządzenie jest szczególnie interesujące w przypadku maszyn wynajmowanych lub floty maszyn. Dzięki temu nikt nie musi się martwić o zbieranie i kontrolę danych podczas pracy

W. Holtmann opr. ap

22. lipiec 2024 15:27