StoryEditorElektronika

CES 2023: John Deere zaprezentował nową technologię ExactShot

Podczas pierwszego dnia targów CES 2023 w Las Vegas John Deere po raz pierwszy zaprezentował dwie nowe technologie: ExactShot i napędzaną elektrycznie koparkę.
06.01.2023., 06:00h

CES to największe na świecie i najbardziej wpływowe targi elektroniki i nowych technologii organizowane od 1967 roku. Na wystawie prezentowane są nowości z całego świata i z różnych sektorów, w tym również branży rolniczej. Tegoroczna edycja trwa od 5 do 8. stycznia i zgromadziła ponad 3200 wystawców ze 170 krajów i regionów świata. Wśród nich nie zabrakło najbardziej wartościowej marki rolniczej, czyli firmy John Deere, której przedstawiciele zaprezentowali dwie nowości. Jedną z nich jest technologia ExactShot, która ma zwiększyć produktywność żywności.

Populacja rośnie, a gruntów ornych nie przybywa

Liczba ludności na świecie niedawno przekroczyła 8 miliardów. Szacuje się, że do 2050 roku wzrośnie do prawie 10 miliardów. Z pewnością nie wzrośnie areał przeznaczony na produkcję żywności, więc rolnicy stoją przed ogromnym wyzwaniem zwiększenia produktywności nawet o 60-70% z jednoczesnym poszanowaniem przyrody. W tym zakresie z pomocą przychodzi technologia.

- Wszystko, co robimy w John Deere, koncentruje się na prawdziwym celu i realnym wpływie — powiedział Jahmy Hindman, CTO w John Deere. - Oznacza to, że opracowujemy technologie, które umożliwiają naszym klientom produkcję żywności, paliw, włókien naturalnych i infrastruktury, których potrzebuje rosnąca globalna populacja – dodał Jahmy Hindman.

Co to jest John Deere ExactShot?

ExactShot to technologia precyzyjnego dawkowania nawozu podczas siewu w kulturach szerokorzędowych, która umożliwia redukcję dawki startowej o ponad 60%. Rozwiązanie to polega na tym, że zamiast ciągłego przepływu nawozu, zastosowano czujniki umożliwiające dokładne jego dozowanie. Celem nadrzędnym, który postawił sobie John Deere opracowując te technologię, jest zwiększenie produktywności i rentowności produkcji roślinnej przy zachowaniu zrównoważonego rozwoju.

image

ExactShot to technologia precyzyjnego dawkowania nawozu podczas siewu w kulturach szerokorzędowych.

FOTO: Deere & Company

Precyzyjnie strzela nawozem

ExactShot wykorzystuje czujnik do rejestrowania, momentu osadzenia pojedynczego ziarna w glebie. W tym momencie robot natychmiastowo rozpyli na nim niewielką ilość nawozu (ok. 0,2 ml). John Deere podaje, że w uprawach kukurydzy w USA technologia ExactShot może zaoszczędzić ponad 93 miliony galonów nawozów startowych rocznie. Drugim pozytywnym skutkiem takiego rozwiązania jest fakt, że precyzyjnie aplikowany nawóz jest wykorzystany wyłącznie przez rośliny uprawne i nie odżywia chwastów. Praktycznie do zera spada ryzyko wypłukania nawozu z gleby i słynięcia do cieków wodnych.

John Deere na targach CES 2023

ExactShot i koparka elektryczna są wystawiane na stoisku firmy John Deere na trwających do 8. stycznia targach CES 2023 w Las Vegas Convention Center.

dr Artur Jakubek

fot. firmowe

13. czerwiec 2024 18:19