StoryEditorDla młodych

Wielkimi krokami zbliża się TRiLiada 2023!

TRiLiada to coroczne święto techniki rolniczej organizowane w Katedrze Inżynierii Biosystemów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, łączące naukę z dobra zabawą. Kiedy odbędzie się tegoroczna edycja?

TRiLiada to coroczne święto techniki rolniczej organizowane w Katedrze Inżynierii Biosystemów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Wydarzenie uświetnią prelekcje zaproszonych gości z branży rolniczej, przeplatane drużynowymi zmaganiami studentów.

Kiedyś niewyobrażalne, dziś stało się faktem

Rolnictwo jest obecnie w samym środku czwartej wielkiej rewolucji (stąd nazwa Rolnictwo 4.0). Okres ten jest nazywany również cyfrową rewolucją technologiczną, ponieważ to właśnie zbierane na wielką skalę dane cyfrowe służą do optymalizacji procesów, sterowania maszynami, a także zarządzania produkcją roślinną i zwierzęcą.

Rolnictwo a Internet Rzeczy

Cyfryzacja sprawiła, że w prosty sposób zwiększono wydajność produkcji bez konieczności zwiększenia nakładów pracy ludzkiej. Technologia usprawnia komunikację maszyny z operatorem, a nawet bezpośrednio z serwisem. Sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy (IoT) oraz najnowsze standardy transferu danych np. technologia komórkowa 5G, stają się standardem w również w rolnictwie. Gwałtowny rozwój techniki rolniczej, nie tylko od producentów, ale również od studentów i nauczycieli uniwersyteckich wymaga nieustannego kształcenia i poszerzania swojej wiedzy. Stąd właśnie pomysł na TRiLiadę, której nazwa wywodzi się od nazwy kierunku kształcenia „Technika Rolnicza i Leśna”. Wydarzenie, którego organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej” ma wieloletnią tradycję i jest świętem dla studentów i wykładowców kierunków rolniczych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

image
FOTO:

Okrągła rocznica powstania Studenckiego Koła Naukowego Inżynierii Rolniczej

Hasło rozbrzmiewające na plakatach zapowiadających tegoroczną edycję TRiLiady brzmi: „Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej od mechanizacji do cyfryzacji rolnictwa w 50 lat”. To właśnie 50 lat temu powstało koło naukowe zrzeszające studentów mechanizacji rolnictwa, a obecnie inżynierii rolniczej.

Od mechanizacji do cyfryzacji rolnictwa

Pół wieku temu, gdy powstawał ten kierunek szczytem marzeń rolników było w pełni zmechanizowane gospodarstwo. Całkowite zastąpienie pracy ludzkiej dedykowanymi do tego maszynami przy zapewnieniu wysokiej wydajności było celem nie do osiągnięcia. W 2023 roku każdy z producentów rolnych ma do dyspozycji zazwyczaj więcej niż jeden ciągnik, dobrej jakości maszyny uprawowe itd.

Cyfryzacja oraz zbieranie i analiza ogromnej ilości danych cyfrowych jest kluczem do efektywnego wykonywania zabiegów i rolnictwa precyzyjnego. Jest to rewolucja na miarę tej, z drugiej połowy XX wieku, kiedy do rolnictwa wkraczała mechanizacja.

image
FOTO:

TRiLada już w maju!

Rozwój mechanizacji, a teraz cyfryzacji w rolnictwie na przestrzeni ostatniego półwiecza będzie tematem wielu wykładów, spotkań i rozmów podczas tegorocznej edycji TRiLiady. Wydarzenie jest dorocznym miejscem spotkań producentów, praktyków oraz studentów i daje ogromne możliwości wymiany informacji w przyjaznej atmosferze łączącej naukę, rywalizację i dobrą zabawę. Tegoroczna edycja TRiLiady odbędzie się 25. maja w Katedrze Inżynierii Biosystemów.

Bartłomiej Dróżdż

20. kwiecień 2024 14:55