StoryEditorMłody Mechanik na Medal 2023

Ruszyła wyjątkowa IX edycja konkursu dla młodych mechaników!

W tym roku zwycięzca konkursu Młody Mechanik na Medal uzyska bezpośredni awans na prestiżowe zawody WorldSkills 2024 w konkurencji „Mechanik maszyn rolniczych i budowlanych”. Nie czekaj i zapisz się już dziś!
11.04.2023., 14:30h

Nie opadły jeszcze emocje po zakończonych niedawno Mistrzostwach Mechaników (o których pisaliśmy w artykułach: Jak oni to robią?! Ekipa z ZSRCKU w Trzciance po raz trzeci wygrywa konkurencję Młody Mechanik Maszyn Rolniczych! oraz Jak młodzi mechanicy z Trzcianki spełniają swoje marzenia?), a już rozpoczął się kolejny konkurs dla młodych mechaników. Tym młodzi fani techniki rywalizować będą w zawodach Młody Mechanik na Medal organizowanych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

image

Młody Mechanik na Medal

FOTO: firmowe

Wyjątkowa edycja Młodego Mechanika na Medal

Zawody Młody Mechanik na Medal organizowane są już po raz dziewiąty, ale tegoroczna edycja jest wyjątkowa. Otóż zwycięzca awansuje bezpośrednio do międzynarodowego konkursu WorldSkills 2024 i będzie reprezentował nasz kraj w konkurencji Mechanik Maszyn Rolniczych i Budowlanych. To prestiżowe i ogólnoświatowe wydarzenie, w którym zmierzą się najlepsi młodzi fachowcy w kilkudziesięciu profesjach, odbędzie się 10-15 września we francuskim Lyonie.

Młody Mechanik na Medal - harmonogram

Tak jak w poprzednich latach pierwsza cześć konkursu będzie miała formę testów online. Aby wziąć udział w zawodach organizowanych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych,  należy zarejestrować się na stronie internetowej zawodów do 30 kwietnia 2023 roku. Tego samego dnia trzeba wypełnić pierwszy test wiedzy. Kolejny test dostępny będzie od 1 maja do 15 maja 2023 r., a trzeci od 16 maja do 31 maja 2023 roku.

Finał Młodego Mechanika na Medal podczas Agro Show 2023

Pięciu najlepszych uczestników, którzy zdobędą najwięcej punktów w testach online wystartują w finale konkursu Młody Mechanik na Medal, który odbędzie się na wystawie Agro Show w Bednarach. Impreza, której organizatorem również jest PIGMiUR odbędzie się 22-24 września. Finaliści będą musieli uporać się z zadaniami praktycznymi polegającymi na naprawie maszyn. Zwycięzca otrzyma prawo reprezentowania Polski na międzynarodowych zawodach WorldSkills 2024.

Niebagatelne nagrody dla mechaników!

Udział w konkursie Młody Mechanik na Medal to nie tylko prestiż, ale również konkretne nagrody pieniężne – nie tylko dla zawodników, ale również dla szkół.

Nagrody dla zwycięzców Młodego Mechanika na Medal

  • za 1. miejsce - 3000 zł brutto i możliwość reprezentowania Polski na międzynarodowym konkursie umiejętności zawodowych WorldSkills 2024 w Lyonie,
  • za 2. miejsce – 1500 zł brutto,
  • za 3. miejsce – 1000 zł brutto.

Dodatkowo przyznane zostaną również nagrody dla szkół, których uczniowie zajmą 1, 2 lub 3 miejsce w Konkursie w kwocie:

  • za 1 miejsce – 3000 zł brutto,
  • za 2 miejsce – 2000 zł brutto,
  • za 3 miejsce – 1000 zł brutto.

oraz nagrody dla nauczycieli przygotowujących uczniów do zawodów (po jednym z każdej szkoły), którzy zajęli 1, 2 lub 3 miejsce w wysokości 1000 zł.

Mechanik – zawód dużej wagi!

Jak pokazują liczne konkursy dla młodych, zawód mechanika nie odchodzi do lamusa. Wręcz przeciwnie, nowoczesne i bardzo precyzyjne maszyny, nie tylko rolnicze, wymagają wyspecjalizowanych mechaników, których m.in. dzięki takim inicjatywom, nie powinno zabraknąć.

dr Artur Jakubek

fot. firmowe

23. czerwiec 2024 00:12