StoryEditorProfi young

Sieczkarnie Claas Jaguar skończyły 50 lat! Porównaliśmy pięć generacji Jaguara!

W 1973 roku firma Claas zaprezentowała pierwszą samobieżną sieczkarnię polową pod nazwą Jaguar. Aby uczcić 50. rocznicę powstania znanej serii, jesienią 2023 roku na jednym polu spotkało się 5 generacji Jaguara. Zobacz, jak rozwijały się sieczkarnie polowe Claasa.

17.08.2024., 13:00h
Artur JakubekArtur Jakubek

Wyobraź sobie jesienną aurę i klimat wielkich zbiorów kukurydzy pięcioma sieczkarniami! W powietrzu unosi się ryk wygłodniałych drapieżnych kotów, przebijających się przez gęstą ścianę kukurydzy, która aż drży w obawie przed potężnymi maszynami.

image
Pięć pokoleń „dużych kotów” marki Claas, gotowych do „pożarcia” kukurydzy!
FOTO:

Pięć generacji sieczkarni Jaguar

W ubiegłym roku firma Claas świętowała 50. rocznicę powstania sieczkarni samobieżnej Jaguar. Na jednym polu zgromadzono ponad 23 samobieżne, zawieszane i przyczepiane sieczkarnie polowe, które w większości pracowały i ok. 60 zestawów transportowych. Od pierwszego Jaguara 60 SF z 1973 roku do obecnego modelu flagowego Jaguar 990 Terra Trac – wszystko było na miejscu. Dzień przed wydarzeniem mogliśmy przyjrzeć się bliżej pięciu kamieniom milowym w historii rozwoju sieczkarni Claas.

Warto wiedzieć

Samobieżne sieczkarnie polowe Jaguar są produkowane w Harsewinkel od ponad 50 lat.

Porównaliśmy pięć generacji sieczkarni Jaguar.

Różnice w wydajności i komforcie są ogromne – podobnie jak cena.

image
Rozwój wielkości maszyn jest również zauważalny w widoku z tyłu.
FOTO:

Jak wygląda pierwsza samobieżna sieczkarnia Claas Jaguar?

Wiekowym gościem był Jaguar 60 SF. Sieczkarnie samobieżne Claas były wówczas jeszcze w powijakach, a samobieżne kombajny zbożowe dopiero rozpoczynały swój triumfalny marsz. W modelu 60 SF firma Claas wykorzystała podzespoły z przyczepianej wersji Jaguar 60, a także z własnych kombajnów zbożowych. Jednostką napędową był zamontowany poprzecznie sześciocylindrowy silnik Perkins o mocy 88 kW/120 KM – podobnie jak w kombajnie Dominator 80.

image
Rozwój widoczny jest również we wzornictwie. Na schematach przekrojowych widać, co dzieje się w wnętrzu maszyny.
FOTO:

Jaguar w wersji cabrio!

W pierwszej serii samobieżnego Jaguara klient miał jeszcze wybór, czy chce maszynę wyposażoną w kabinę, czy bez niej. Dziś niewyobrażalne jest, żeby operator siedział na zewnątrz bezpośrednio nad lub obok zespołów tnących! Jeśli ktoś chciał ochronić się przynajmniej przed wiatrem lub chłodem, mógł zamówić kabinę z kombajnu

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
20. listopad 2024 02:27