StoryEditor

Podczas XIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, utalentowani mechanicy zostali wyróżnieni "Zieloną Kartą" od John Deere Polska

Podczas Poznań Motor Show 2024 na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbywa się finał kategorii „Młody Mechanik Maszyn Rolniczych” w ramach XIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, które rozpoczęły się w czwartek 4 kwietnia.
05.04.2024., 15:19h

Wśród 9 kategorii konkurencji „Młody Mechanik Maszyn Rolniczych” uczestnicy mają możliwość pokazania swoich umiejętności w obszarze obsługi i naprawy maszyn rolniczych. W tym roku wśród finalistów dominują zdolni uczniowie z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance.

Branża rolnicza nieustannie poszukuje młodych talentów. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie John Deere wspiera edukację i szkolenie, wprowadzając specjalne wyzwanie „pt. Zielona Karta”. W bieżącym roku prestiżowe wyróżnienie to przypadło uczniom z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie. Podczas finałów przedstawiciele John Deere będą dostępni, aby omówić możliwości stażu i zatrudnienia dla młodych specjalistów.

Młodzi Mechanicy: Od Akademii do Profesjonalnej Kariery w John Deere

Z entuzjazmem młodych i wiedzą ekspertów John Deere Polska po raz kolejny angażuje się w XIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników. Wyzwanie „Zielona Karta”, uruchomione podczas XII edycji, otwiera drzwi do finału dla tych, którzy wykazali się w Akademii Młodego Mechanika. Szkolenie online, materiały edukacyjne i testy wiedzy o John Deere to droga do prestiżowej karty, którą w tym roku zdobyli uczniowie z krakowskiego Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta.

„Zielona Karta” to więcej niż nagroda – to inwestycja w przyszłość rolnictwa, wypełniająca zapotrzebowania na różnorodne kwalifikacje. Niezbędna jest chęć młodych do rozwoju oraz posiadanie podstawowych umiejętności z elektryki lub hydrauliki. Kompetencje te, wraz z umiejętnościami komputerowymi, są rozwijane przez dealerów John Deere, którzy poszukują różnorodnych talentów. Jak mówi Dorota Boruszewska, dyrektor ds. HR i Rozwoju Agro – Sieć Maszyny, kluczowe jest znalezienie osób, które wzmocnią zespół swoimi umiejętnościami.

image

100 młodych adeptów techniki rolniczej i mechaniki szkoli się na Mistrzów

–  Dealer poszukuje szerokiego wachlarza umiejętności u wchodzących do branży młodych specjalistów. Wynika to z zadań dealera, który zapewnia rolnikom dostęp do szerokiej gamy maszyn i rozwiązań cyfrowych oraz stałe wsparcie, pomoc i serwis w przypadku usterki. Wspomaga też rozwój rolnika. Napływ nowych specjalistów o różnorodnych kompetencjach, które pozwolą danej osobie stać się nieodzowną częścią zespołu, jest kluczowy – powiedział Dorota Boruszewska.

W Polsce działają cztery główne centra dealerskie: Fricke Maszyny Rolnicze, Agro – Sieć Maszyny, PHP Agro-Efekt oraz Wanicki Serwis. Ich misją jest zapewnienie wysokiej jakość obsługi klienta, co osiągają dzięki wykwalifikowanym pracownikom. Dealerzy oferują ścieżki kariery, które umożliwiają zdobywanie nowych umiejętności, zarówno dla osób na początku drogi zawodowej, jak i dla tych, którzy chcą kontynuować rozwój w branży.

- Zadanie dealerów to profesjonalna obsługa klienta, a także specjalizacja w nowych technologiach, szczególnie w rozwiązaniach rolnictwa przyszłości. Tworzymy ścieżki kariery, dlatego pozyskiwanie młodych talentów jest dla nas szczególnie ważne – cieszymy się, że John Deere po raz kolejny jest partnerem Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Finaliści edycji z 2023 roku znaleźli zatrudnienie w naszej firmie – dodała Dorota Boruszewska.

Aby rozpocząć karierę w John Deere, warto odwiedzić ich stronę i zapoznać się z wymaganiami. Możliwości rozwoju są różnorodne, od praktykanta w serwisie, po stanowiska takie jak:

  • Kierownik serwisu
  • Technik
  • Specjalista ds. serwisu
  • Specjalista ds. Connected Support
  • Praktykant w serwisie

Więcej informacji o karierze w rolnictwie i możliwościach stażu można znaleźć na stronie John Deere, w sekcji "Praktyki i staże".

Za kulisami Mistrzostw. Opowieści finalistów o wyzwaniach i zwycięstwach

John Deere z zaangażowaniem wspiera inicjatywy, które mają na celu rozwój rolnictwa, co potwierdza ich kolejne partnerstwo w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników. W trakcie finałów na Międzynarodowych Targach Poznańskich dostępni będą przedstawiciele działów HR Dealerów John Deere, gotowi udzielić informacji o programach stażowych i ścieżkach kariery.

W ramach Mistrzostw uczestnicy mają szansę rywalizować w różnorodnych kategoriach: Młody Mechanik, Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, Młody Mechanik Motocyklowy, Elektromobilni, Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych, Młody Lakiernik, Młody Detailer, Młody Instalator LPG i Mechanik Zawodowy. To pozwala na wykazanie się wiedzą i umiejętnościami w specyficznych dziedzinach.

Zobacz także: Jak młodzi mechanicy z Trzcianki spełniają swoje marzenia?

Finaliści poprzedniej edycji podzielili się swoimi doświadczeniami. Jak powiedział Wiktor Grzegórski, Młodszy Serwisant w Agro-Sieć Maszyny Sp. z o.o., o Akademii Młodego Mechanika dowiedział się z mediów społecznościowych. To rywalizacja i chęć sprawdzenia swoich umiejętności skłoniły go do udziału. Najbardziej urzekła go wystawa John Deere, gdzie mógł porównać technologie z różnych dekad.

- Osobom, które się wahają, aby wziąć udział w Mistrzostwach, powiedziałbym, że taka okazja pokazania swoich umiejętności podczas konkurencji z osobami z całej Polski, może się już nie zdarzyć. Warto spróbować! – podsumował Wiktor Grzegórski. 

Michał Radomski, również Młodszy Serwisant w tej samej firmie, przyznaje, że ciekawość i chęć wypróbowania swoich sił były dla niego kluczowe.

– Chęć udziału w tym wydarzeniu wzięła się u mnie z ciekawości i spróbowania własnych sił. Opłaciło się! Dla mnie największą zaletą odbytego stażu było nabranie praktycznego doświadczenia przy pracy z maszynami. Tym, którzy przygotowują się do Mistrzostw na pewno poleciłbym poleganie na logicznym podejściu, to ono tak naprawdę zapewniło mi zwycięstwo – powiedział drugi finalista Michał Radomski.

Po zdaniu egzaminów maturalnych obaj finaliści odbyli płatny staż w czerwcu 2023 roku, a od lipca dołączyli do zespołu Agro-Sieć Maszyny Sp. z o.o. na pełny etat. Obecnie kontynuują swoją karierę, realizując program Certyfikowanego Technika.

Mkh na podst. John Deere

22. lipiec 2024 15:20