r e k l a m a

Partner serwisu

Historia ładowarek teleskopowych w latach 2000 – 2010

Historia ładowarek teleskopowych w latach 2000 – 2010

Kontynuujemy prezentację historii ładowarek teleskopowych, sprzętu z charakterystycznym teleskopowym ramieniem, których różne modele przez lata przeszły wiele udoskonaleń.

W pierwszej odsłonie przedstawiliśmy początki istnienia ładowarek teleskopowych na światowym rynku, do roku 1998. Tym razem idziemy krok dalej i zaprezentujemy modele, których premiera miała miejsce w latach 2000 - 2010. Zaczynamy od marki Hydrema.Hydrema MPV - rok 2000

Na przełomie stuleci Hydrema zaproponowała nowe rozwiązanie: ładowarkę będącą nośnikiem narzędzi. Urządzenie o nazwie Trac miało odejmowane ramię teleskopowe, podnośnik tylny i skierowane było raczej do sektora komunalnego. Wywołało oczywiście zainteresowanie w rolnictwie, tyle że WOM o mocy zaledwie 48 KM i podnośnik unoszący 4140 kg szybko to zainteresowanie ograniczyły.


Merlo Multifarmer - rok 2001

Pomysł, by ładowarka teleskopowa miała rozszerzone możliwości został podchwycony przez konstruktorów Merlo. Ich Multifarmer pokazany na targach Agritechnika 2001 miał tylny podnośnik, a przedni i tylny WOM dostarczały solidną moc 75 kW/102 KM.

r e k l a m a

Teleramię Degenhart LTB 270 - rok 2004

Firma Degenhart zaoferowała ramię teleskopowe do zamocowania na ciągniku. Maksymalna wysokość podnoszenia wynosiła do 7 metrów. Warunek: minimalna masa własna traktora musiała wynosić 5 ton, a pompa hydrauliczna dawać co najmniej 80 l/min. Instalacja była prosta: trwała 10 minut, ale samo ramię ważyło już 3,5 tony. 

MC Cormick Tele-Trac - rok 2005

Także McCormick próbował wykorzystać ładowarkę teleskopową jako ciągnik. Tele-Trac miał silnik Sisu o mocy 150 KM oraz przestawiony fotel do jazdy tyłem. Maszyna była przyzwoitą ładowarką teleskopową, o wysokości podnoszenia 8,60 metra i udźwigu 3,5 tony.

Manitou Manitrac - rok 2007

Manitou pokazał na targach Agritechnika 2007 hybrydę ciągnika i ładowarki teleskopowej. W przeciwieństwie do Multifarmera z Merlo, Francuzi zamontowali kabinę centralnie na tylnej osi. Dzięki temu operator maszyny miał lepszą widoczność.


Jeśli ciekawi Cię, jak wyglądały początki historii ładowarek teleskopowych przeczytaj artykuł: Historia ładowarek teleskopowych do roku 1998.  Prezentujemy w nim modele począwszy od pierwszej na świecie ładowarki teleskopowej Giraffe, firmy Liner.

opr. aj

fot. firmowe

Zobacz także