StoryEditor

Nie możesz kupić części – wydrukuj je!

Nie możesz znaleźć kółek wysiewających do siewnika Isaria? Jeśli części zużywalne nie są już produkowane lub są bardzo drogie, można je... wydrukować. Rozmawialiśmy z Krzysztofem i Dawidem, którzy zajmują się drukiem 3D części zamiennych do siewników.

22.02.2022., 00:00h

Skąd pomysł na drukowanie części do siewników?

- W gospodarstwie używaliśmy stary siewnik, tzw. konny przerobiony do współpracy z ciągnikiem. Gdy chcieliśmy go zmienić na coś nowszego, brat znalazł w dobrej cenie siewnik Isaria 6050 o szer. 2,5 metra. Po zakupie okazało się, że nasz siewnik nie ma kółek do drobnego wysiewu, potrzebnych np. do rzepaku. W tamtym czasie cena oryginalnego zestawu rolek wynosiła 2800 zł. Tańsza w zakupie okazała się drukarka 3D. Zresztą, jej zakup również był w planach, tylko w nieco późniejszym okresie. Kilkanaście godzin poświęciłem na zaprojektowanie kształtu rolki. Następnie, gdy byliśmy już zadowoleni z efektów, zaczęliśmy drukować cały komplet. Kółka wysiewające pracują w naszym siewniku już drugi sezon i na razie spisują się dobrze.

Czy wcześniej mieliście styczność z drukiem 3D?

- Tak, w szkole. Chodziłem do Technikum Informatycznego, gdzie w ramach zajęć dodatkowych przygotowywaliśmy projekt kontrolera dla osób niepełnosprawnych. Co prawda projekt nie wyszedł poza szkołę, ale nauczyłem się sporo na temat modelowania i druku 3D. W szkole były dwie drukarki 3D, do których miałem swobodny dostęp. Dzięki temu wiedziałem, na co zwrócić uwagę przy zakupie własnej drukarki.

Na czym polega druk 3D?

W uproszczeniu druk 3D polega na wytapianiu plastikowych elementów, warstwa po warstwie. Wcześniej przygotowany model części, jest dzielony na określoną liczbę warstw o stałej grubości np. 0,2 mm. Następnie drukarka nakłada na siebie warstwy tworzywa, aż do uzyskania gotowej części. Przykładowo, rolka do wysiewu normalnego jest podzielona na 100 warstw.

Jak długo zajmujecie się wydrukiem części?

- Od kwietnia zeszłego roku.

Jak zaczęliście sprzedawać swoje wyroby?

- Gdy wydrukowaliśmy rolki do naszego siewnika i przepracowały sezon bez awarii stwierdziliśmy, że może ktoś też będzie potrzebował jedną lub dwie rolki. Oryginalne rolki, o ile są dostępne kosztują ponad 100 zł za zestaw (rolka do normalnego i drobnego wysiewu). W międzyczasie wydrukowaliśmy kilka części na zamówienie znajomych i komplet rolek na cały siewnik dla innego rolnika. Wtedy uznaliśmy, że można na tym całkiem nieźle dorobić.

Ile zestawów udało Wam się sprzedać do tej pory?


- Do tej pory kilka kompletów. Zestaw do 2,5-metrowego siewnika to 21 kółek wysiewających, więc sprzedaliśmy ich już ponad 100. Oprócz samych kółek drukujemy zasuwki do aparatów wysiewających, kolanka do przewodów nasiennych i koła zębate. Większość z tych części jest bardzo trudno lub wcale nie dostępna. Staramy się, aby były one stale dostępne w naszej ofercie.

Jak długo trwa wydruk jednego kółka?

- Duża rolka drukuje się ok. 5 godzin 30 minut, mniejsza rolka ok. 2 godz. 40 min. Średnio wydruk jednego zestawu zajmuje ok. 8 godzin.

Jak oceniacie trwałość swoich wyrobów?

- Części drukujemy z filamentu PETG. Jest to tworzywo podobne do tego, z którego produkowane są plastikowe butelki do wody i napojów, ale w składzie zawiera też glikol. Filament jest odporny na większość substancji chemicznych: rozpuszczalniki, środki myjące, smary itd. Plus jest bardzo odporny na działanie promieni UV, czyli długą ekspozycję na słońcu. Może on pracować w temperaturze do 80 stopni Celcjusza, więc również tam, gdzie wskutek tarcia powstaje ciepło. Materiał jest dość elastyczny i odporny na ścieranie. Druk 3D zapewnia bardzo dużą powtarzalność części. Do tej pory mieliśmy jedną reklamację, ale rolkę uszkodził jej użytkownik – najprawdopodobniej zbyt mocno ją ściskając przy montażu. Klienci są zadowoleni.

W jaki sposób wysyłacie swoje produkty?

- Każda rolka ma osobny woreczek. Dołączamy również instrukcję montażu: przed założeniem rolki, oczyść wał papierem ściernym i użyj środka smarującego np. WD40. Chcemy w ten sposób ograniczyć błędy montażu. Następnie rolki są pakowane w zbiorcze pudełka, które są owijane folią bąbelkową.


Czy wykonujecie również inne części na zamówienie?

- Jeśli ktoś, przyśle nam oryginalną część na wzór i będzie ona wykonana z plastiku, to jak najbardziej. Mieliśmy nawet pytania o tego typu usługę, Pan potrzebował koła zębatego, ale ostatecznie rozmowy nie doszły do skutku. Jesteśmy w stanie wykonać również część na podstawie rysunku, o ile znajdą się na nim podstawowe parametry części (np. długość i średnica czy rozmieszczenie otworów).

Jak widzicie przyszłość swojej działalności?

- Zapotrzebowanie na tego typu produkty na pewno jest, choć zależy od pory roku – najwięcej zamówień mamy wiosną i jesienią, kiedy zaczynają się zasiewy. Do tej pory już udało nam się rozwinąć. Na początku mieliśmy jedną drukarkę, a później dostaliśmy duże zamówienie, które pozwoliło na zakup drugiej drukarki.
 
Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów!
Wyroby można zamawiać przez portal allegro.

opr. ap
18. maj 2024 14:59