StoryEditor

Jak działa load sensing?

Czytając o układzie hydraulicznym w ciągniku, pewnie nie raz spotkałeś się z określeniem load sensing? Jeśli nie wiesz, co ono oznacza, już spieszymy w wyjaśnieniem.

28.02.2022., 00:00h

Load sensing z języka angielskiego oznacza dosłownie „odczuwanie obciążenia”, a układy tego typu są coraz częściej stosowane w ciągnikach, zwłaszcza lepiej wyposażonych. Prym wiodą układy LS z pompami o zmiennym wydatku, choć mogą mieć wersję o stałej wydajności (np. pompę zębatą), w którym również uzyskuje się np. stałą prędkość obrotową silnika hydraulicznego, niezależnie od zmian ciśnienia w układzie.

Ponieważ jednak pompa o stałej wydajności przez cały czas tłoczy olej (nawet gdy nie jest aktualnie potrzebny), układ zużywa więcej energii i co się z tym wiąże – paliwa. Inaczej sytuacja wygląda w układzie z pompą o zmiennej wydajności (np. osiową pompą tłoczkową).

Pompa o stałym wydatku

Do regulacji przepływu oleju w układach z pompą o stałym wydatku wykorzystuje się zawory dławiące. Niestety, spełniają swoją rolę tylko przy stałym ciśnieniu oleju, a przecież ono może się często zmieniać. W takich przypadkach przydaje się zawór różnicowy, który utrzymuje stałą różnicę ciśnień na wejściu i na wyjściu.

Połączenie obu zaworów tworzy prosty regulator przepływu. Zawór dławiący ustawia się n...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
23. czerwiec 2024 06:54