StoryEditor

Używany siewnik Amazone AD

Zobacz, na co zwrócić uwagę, kupując używany zestaw uprawowo-siewny AD marki Amazone. Spora podaż takich modeli to efekt dużej sprzedaży nowych maszyn w minionych latach.

13.01.2020., 00:00h
W siewnikach AD03 i ich następcach z serii AD3000 widać lata doświadczeń producenta. Te kompaktowe maszyny należą do klasycznych, zawieszanych zestawów, przeznaczonych do aktywnej uprawy roli wraz z siewnikiem o szerokości roboczej od 2,50 do 4 m. Seria AD303 trafiła na rynek w 1999 r., stając się następcą modelu AD302. Z kolei w 2011 r. zastąpiła go wersja AD3000.

Przyjrzyjmy się szczegółowym różnicom

Do aktywnej uprawy gleby Amazone ma w ofercie trzy serie modeli: KE (brona wirnikowa), KX (kultywator wirnikowy dla ciągników średniej mocy) i KG (kultywator wirnikowy dla większych ciągników). 

To, jaki sprzęt uprawowy będzie dla Państwa odpowiedni, zależy od rodzaju gleb w gospodarstwie i przeznaczenia maszyny. Jeśli siejesz głównie na lekkiej lub zaoranej glebie, brona wirnikowa KE będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb. Gdy zestaw do siewu ma pracować na zmulczowanej roli, bardziej odpowiedni będzie kultywator wirnikowy KX lub KG. Ze względu na różne zakresy mocy wanny nie są identyczne. W przypadku KE zarówno grubość ścianek wanny, jak i grubość materiału wałów oraz zębatych kół walcowych są nieco lżejsze. Najczęściej stosowanym typem wału jest zębaty Packer o średnicy 420, 500 lub 600 mm i klinowy wał pierścieniowy Amazone o średnicy 520 lub 580 mm. Podczas oględzin używanej maszyny należy jednak zwrócić uwagę na stan gum klinowego wału pierścieniowego i zużycie skrobaków.

Często ogólne wrażenie mówi samo za siebie o stanie maszyny 

Np. spore zużycie zębów i nadmierne wytarcie jej blach. Poza tym trzeba ocenić, czy ustawianie głębokości ma jeszcze możliwości regulacji. Należy również sprawdzić szczelność wanny. Na szczęście „spocone” wanny są rzadkością. Jeśli już do tego dojdzie, to przyczyny mogą być różne. Należy również sprawdzić bagnet na skrzyni biegów. Według producenta olej należy wymieniać co 500 godzin pracy.

Wypełniona olejem wanna napędu elementów roboczych jest bezobsługowa

Nie można jednak przegapić spojrzenia na poziom oleju. Gdy otworzysz pokrywkę, powinieneś znaleźć pełen poziom oleju lub co najmniej sięgający do połowy kół zębatych. Braki oleju można uzupełnić po poluzowaniu pokrywy. Jeśli potrzeba, możesz go spuścić za pomocą bocznego korka. W przypadku modeli KE zamiast rurki odpowietrzającej pod korkiem ochronnym WOM znajduje się zaślepka uszczelniająca.
Odpowiednie tabele prędkości obrotowej dla maszyn uprawowych znajdują się w instrukcji obsługi. Niestety na starej maszynie często nie ma już naklejek na przekładni.

Uszczelnienie i łożyska wału uważane są za wytrzymałe i mało wrażliwe

Rzadko zdarza się na przykład, aby podwójne łożyska stożkowe lub uszczelnienia kasetowe wewnątrz szczelnie zespawanych tulei łożyskowych wyzionęły ducha. 
Niemniej jednak należy sprawdzić poszczególne uchwyty elementów roboczych i sprawdzić luz poziomy i pionowy, korzystając z solidnej dźwigni. Producent określa granicę zużycia zębów przed wymianą (licząc od podłoża do dolnej krawędzi uchwytu narzędzi) na 15 cm. 

A propos zębów: modele KE mają tzw. zęby wleczone o maksymalnej długości 26 cm

Natomiast wersje wirnikowe można wyposażyć w różne zęby w pozycji „ciągnącej” lub „ustawionych na chwytanie” o długości 33 lub 40 cm. Maszyny zawsze mają system szybkiej wymiany zębów, których żywotność i wytrzymałość mogłaby być nieco lepsza. 

Istotny jest sposób zawieszania siewnika na ciągniku

Najkrótsze i najtańsze rozwiązanie to sztywne połączenie u góry siewnika za pomocą łącznika górnego z krótkim wrzecionem, a na dole za pomocą dwóch złączy. Alternatywnie, od 2015 r. dostępny jest hydrauliczny łącznik górny, który umożliwia podniesienie szyny wysiewającej. 

Przejdźmy teraz do nabudowanego siewnika AD

Nie ma on kół, ale duże koło ostrogowe umieszczone z boku. W wersji o szerokości 3 m masz obecnie wybór pomiędzy bardzo podobnymi modelami AD303 i AD3000 Special lub Super. Różnice dotyczą głównie wielkości zbiorników ziarna. Nawet jeśli jakość wykonania i malatura cieszą się dobrą opinią, użytkownicy nie są w pełni usatysfakcjonowani, np. uszczelnieniem opcjonalnej pokrywy zbiornika. 

Należy również sprawdzić punkty obrotu na pokrywie skrzyni nasiennej,

gdzie występują problemy z oderwanymi śrubami amortyzatorów gazowych. Ich wymiana jest nieco skomplikowana. 
To samo dotyczy tego, czy maszyna wyposażona jest w mechaniczny czy elektroniczny czujnik stanu napełnienia.

Koła krzywkowe z tworzywa sztucznego zużywają się niewiele

Ale gryzonie mogą być zachwycone, jeśli maszyna nie będzie odpowiednio zabezpieczona na zimę.
Bezobsługowa przekładnia Vario do regulacji dawki wysiewu uważana jest za niezawodną. Wielu użytkowników ignoruje jednak drobne odchylenia w dokładności. Także wałek wysiewający powinien pracować płynnie.

Wałek dozujący i wałek przekaźnika

Na wałku przekaźnika za pojemnikiem do prób kręconych można szybko sprawdzić, czy i ile rzędów było wyłączonych na ścieżkach technologicznych. Koła zębate bez większego wysiłku można dostosować do pożądanej szerokości ścieżek. Zalecamy przetestowanie sprzęgła sprężynowego.

Redlice też są ważne

Do 2014 r. mocowania redlic były pomarańczowe, a od tego czasu są zielone. Zmiana koloru wskazuje na modyfikację połączenia. Dawniej nadmierne, jednostronne obciążenie powodowało niekiedy, że belki redlic pracowały na boki. Ta zmiana rozwiązała problem. Wygięte rury nasienne w używanych maszynach wskazują, czy poprzedni właściciel mógł, np. cofać z opuszczonymi redlicami.  

Zawsze trzeba sprawdzić miejsca, w których redlice rolkowe zużywają się najczęściej,

Np. tarcze i gniazda łożysk. Tarcze można łatwo wymienić po poluzowaniu trzech śrub. Plastikowe boczne rolki utrzymujące głębokość siewu powinny być wszystkie, ale bywa, że co jakiś czas mogą się zgubić. Przy składaniu zamówienia należy zwrócić uwagę na ich szerokość. 

Podsumowanie:

Amazone oferuje szeroki wybór maszyn dla gospodarstw średniej wielkości, poszukujących solidnej kombinacji do aktywnej uprawy gleby i siewu. Użytkownicy zalecają połączenie KE, KX lub KG z zawieszanym siewnikiem AD. Podczas oględzin szczególną uwagę należy zwrócić na części podlegające zużyciu.


Pełne opisy oraz tabele ze szczegółowymi danymi technicznymi znajdziesz w profi 1/2020.

Opr. ap
23. marzec 2023 20:03