Siewnik Azurit pracował w naszym teście przez dłuższy czas, w trakcie którego firma poprawiała pewne elementy. Mniejsze i większe problemy zostały ostatecznie rozwiązane zeszłej zimy. Wiosną 2019 roku, mogliśmy ostro zabrać się do pracy i ruszyliśmy agregatem uprawowo–siewnym Lemken do testu. Pracowaliśmy maszyną Azurit 9/8.75 K D z ośmioma podwójnymi rzędami DeltaRow. Do dawkowania i podsiewania nawozu zastosowaliśmy Solitair 25.
Sekcja wysiewająca DeltaRow
Dwutalerzowa redlica osadza nawóz pośrodku, między dwoma rzędami sekcji wysiewającej DeltaRow, które oddalone są od siebie o 12,5 cm. Szerokość pasa nawozowego wynosi 2,5 cm, więc rośliny są oddalone od nawozu na podobną odległość, jak w konwencjonalnym siewie kukurydzy.
Więcej miejsca dla rośliny
Sekcja wysiewająca DeltaRow daje roślinom bardziej przestrzenne stanowisko (teoretycznie o 70%), w porównaniu z wysiewem pojedynczych rzędów w konwencjonalnym rozstawie. W pierwszych tygodniach wydaje się, że korzenie obu rzędów rosną ku sobie nawzajem. W przypadku niedoboru wody rośliny we wczesnym etapie rozwoju nie mają więcej miejsca (a w konsekwencji wody), jak to przedstawia teoria DeltaRow. Ale w najgorszej sytuacji stanowisko dla pojedynczej rośliny jest przynajmniej tak duże, jak w przypadku siewu pojedynczych rzędów. Z tego względu nie znaleźliśmy wad rozwiązania DeltaRow.
Separacja nasion
Do separacji nasion w siewniku Azurit stosuje się nadciśnienie ok. 65 milibarów. Bęben z przesuniętymi względem siebie otworami rozdziela nasiona na dwa rzędy. Właśnie to przesunięcie umożliwia wysiew nasion w dwóch sąsiednich rzędach w układzie tzw. magicznego trójkąta, który Lemken nazywa DeltaRow. Ta koncepcja siewu jest już znana od kilku lat, ale byliśmy ciekawi, jak wypadnie w trakcie naszego testu. Po siewie osobno zmierzyliśmy obydwa rzędy…
Kompletny test siewnika Lemken Azurit 9 prezentujemy w profi 1/2020 na s.50–54.
opr. aj