StoryEditor

Raport profi: Horsch i siew pojedynczych nasion

Nowatorskie rozwiązanie Horsch, pozwalające na równomierny rozkład pojedynczych nasion zbóż nosi nazwę SingularSystem. Profi przygląda się temu rozwiązaniu.

06.02.2019., 00:00h
Wyjaśniamy od razu, że siewu systemem Horscha nie można porównywać z jakością ułożenia nasion po maszynach punktowych. Jeśli jednak spełnione zostaną podstawowe wymagania dotyczące kształtu i wyrównania nasion, a prędkość siewu nie będzie zbyt duża, to przestrzenny rozkład pojedynczych ziaren będzie równomierny.
Dokładne rozłożenie nasion zbóż jest korzystne z kilku powodów:
  • jednolite krzewienie i rozwój roślin, 
  • mała konkurencji o światło sprawia, że rośliny mają stabilną podstawę dzięki grubszym i krótszym korzeniom, 
  • równomierne rozłożenie roślin ogranicza rozwój chorób liści i podstawy łodyg, 
  • lepsze zarządzanie zasobami,
  • dobre wykorzystanie składników odżywczych i wody dzięki jednolitej i niezakłóconej penetracji korzeni,
  • równomierne dojrzewanie roślin, co ułatwia omłot.
SingularSystem korzysta z redlic TurboDisc. Firma Horsch używa ich ze wszystkimi redlicami talerzowymi do siewu nasion. Modyfikacje polegały na tym, aby między redlicą dwutarczową i standardową rolką dociskową można było zamontować dodatkową rolkę. Jej zadaniem jest zatrzymanie nasion w miejscu, gdzie wpadły do rowka siewnego. 



Jednostka Funck



Sercem układu SingularSystem jest jednostka dozująca Funck, nazwana tak na cześć jej wynalazcy. Materiał siewny podawany jest tradycyjnie do strumienia powietrza przez standardowe koło komórkowe i kierowany do rzędów przez rozdzielacz. Właśnie w tym miejscu znajduje się dozownik Funck. W dozowniku obraca się tarcza wykonana z tworzywa. Na jej zewnętrznej stronie są  specjalne, wytłoczone „kieszenie” rozdzielające. Pracę systemu wspomaga strumień tłoczonego powietrza. 
Łopatki na plastikowej tarczy wyciągają...
oprac. jj

Cały artykuł w magazynie Profi 2/2019 s. 54-58

06. maj 2024 20:22