StoryEditor

Zbieracz kamieni Agrimet Stoner

Narzędziom uprawowym na polach potrafią dać się we znaki kamienie, szczególnie jeśli są duże. Firma Agrimet z Gołdapi znalazła nietuzinkowe rozwiązanie. Przetestowaliśmy zbieracz kamieni zamontowany na ładowarce JCB. Oto nasze wrażenia.

10.03.2022., 00:00h
Znane przysłowie mówi, że potrzeba jest matką wynalazku. Waldemar Modzelewski, właściciel Agrimetu, oprócz produkcji maszyn i narzędzi, prowadzi również gospodarstwo rolne o powierzchni prawie 2 tys. ha. Na takim areale zebranie licznych na mazurskich polach kamieni stanowi nie lada wyzwanie. Pomysłowy rolnik-wynalazca opracował więc zbieracz kamieni na ładowacz czołowy lub na ładowarkę kołową. Pierwszy model powstał na wewnętrzne potrzeby gospodarstwa, a jesienią 2021 roku sprawdziliśmy jego możliwości i przyjrzeliśmy się konstrukcji.

Jak to działa?

Zasada pracy zbieracza jest prosta. Po zlokalizowaniu na polu dużego kamienia udajemy się tam ładowarką i nabieramy go wraz z glebą do bębna. Po podniesieniu ramienia z narzędziem otwieramy przepływ oleju do silnika, aby uruchomić bęben. Czas potrzebny do odsiania gleby zależy głównie od zwięzłości gleby. Suchy piasek odsiewa się znacznie szybciej niż wilgotna glina. Liczba kamieni, jakie można zabrać do bębna, to kwestia ich rozmiarów i masy. Gdy kosz się zapełnia, kamienie trzeba rozładować. W tym celu wystarczy przechylić kosz zbieracza do przodu – zupełnie jak łyżkę w ładowarce....
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
22. lipiec 2024 14:59