StoryEditor

Raport profi: Schuitemaker Rapide 8400 Plus

Na przełomie sierpnia i września przyjrzeliśmy się bliżej przyczepie samozbierającej Schuitemaker Rapide 8400 Plus rodem z Holandii.

24.12.2020., 00:00h

Historia przyczep Rapide

Początki przyczep Rapide sięgają 1986 roku, kiedy firma Schuitemaker opatentowała maszynę z wleczonym podbieraczem pokosu. Konstrukcja na przestrzeni lat ewoluowała, czego efektem są nowe rozwiązania. Od maja 2020 roku dystrybucją maszyn Schuitemaker w Polsce zajmuje się spółka Agrihandler. Podczas Demo Tour na przełomie sierpnia i września przyjrzeliśmy się bliżej przyczepie samozbierającej Rapide 8400 Plus.

Przyczepa wielozadaniowa

Solidna rama i podłoga sprawiają, że Rapide sprawdzi się nie tylko jako przyczepa zbierająca trawę, ale także jako przyczepa objętościowa do współpracy z sieczkarnią i do transportu zbóż, rzepaku lub zrębków drewna. Co ważne, jest malowana proszkowo, więc lakier jest trwały i dobrze chroni elementy przed korozją. To podnosi jej wartość w przypadku odsprzedaży.

Mocna konstrukcja przyczep Rapide

Burty, wykonane z blachy o grubości 1,7 mm, są przykręcane do słupków w segmentach o szerokości 50 cm. To cecha, która wyróżnia czerwono-pomarańczowe przyczepy, ponieważ większość tego typu sprzętu ma blachę o grubości 0,7 mm. Segmentowa konstrukcja burt powoduje, że w razie uszkodzeń można je szybko i stosunkowo łatwo wymienić.

Podbieracz podrzuca, rotor ładuje

Inżynierowie dużo uwagi poświęcili systemowi zbierająco-tnącemu. To główny podzespół, stanowiący o wysokiej wydajności maszyny. Otóż podbieracz wyposażony w 6 rzędów palców, podrzuca zbierany materiał do góry, ale nie przenosi go do tyłu, jak większość podbieraczy. To sprawia, że podbieracz w przyczepie Rapide ma mniejsze zapotrzebowanie na moc. Podrzucana w górę zielonka przechwytywana jest przez rotor, który obraca się do tyłu (odwrotnie niż w przyczepach innych marek) i nad sobą przerzuca materiał w kierunku tylnej ściany. Producent deklaruje, że dzięki temu o 20– 30% lepiej zagęszcza zielonkę w skrzyni ładunkowej niż konkurencyjne modele. Odległość między palcami podbieracza a zębami rotora to zaledwie 2 cm. Szerokość podbieracza i rotora jest taka sama (2 m), więc zbierana masa przechodzi szybko i bez zatorów, warunkując wysoką wydajność pracy.

Duża prędkość robocza

W trakcie zbioru dobrze widać, że wleczony podbieracz pod przyczepą (a nie przed nią) dobrze kopiuje nierówności na łące, nawet przy prędkościach powyżej 20 km/h, dzięki kołom kopiującym na zawieszeniu tandemowym. Zespół tnący stanowią 43 gładkie noże z przodu przyczepy, zabezpieczone hydraulicznie, z regulacją siły zwalniającej. Kiedy jest dużo zielonki, ciśnienie w układzie ustawione na 100–120 barów powoduje, że noże nie odchylają się pod naporem trawy.

Bogate wyposażenie

W opcji przyczepę Rapide można wyposażyć w automatyczne centralne smarowanie, co ułatwi codzienną obsługę. Dużą zwrotność zapewnia elektroniczny system skrętu przedniej i tylnej osi, który działa na bazie informacji z potencjometru na dyszlu zaczepowym. Komfort pracy, nawet przy dużych prędkościach, zapewnia hydrauliczna amortyzacja przyczepy. 

opr. aj

fot. Jakubek

23. listopad 2024 01:54