StoryEditor

Raport profi: pług Agro–Tom DSLH 3+1

Jeśli szukasz 4-skibowego, obracalnego pługa, a masz ciągnik o mocy ok. 110 KM – to znaleźliśmy dla ciebie ciekawy model. Jesienią sprawdziliśmy pług Agro–Tom DSLH 3+1 z zabezpieczeniem hydraulicznym. Oto nasze wrażenia...

13.02.2020., 00:00h




W gospodarstwach, w których króluje orka, na dobre zadomowiły się pługi obracalne. Jednak większa masa w porównaniu z „zagonowcami” wymaga często większego ciągnika z mocniejszym podnośnikiem. Agro–Tom informuje, że 4-skibowy pług obracalny DSLH potrzebuje tylko 110 KM. Ale czy na pewno taka moc ciągnika wystarczy, żeby sobie z nim poradzić? Sprawdziliśmy to podczas jesiennej orki.

Lekki pług DSLH 3+1

Model, który wybraliśmy do testu, to lekki pług DSLH 3+1 z zabezpieczeniem hydraulicznym i kołem podporowym przy 1. korpusie. W łącznikach dolnych są kule kat. II, a na wieżyczce 3 otwory do zaczepienia łącznika centralnego. Górny i dolny otwór jest okrągły, a środkowy ma kształt elipsy.


Warunki na polu

Pracę zaczęliśmy na poplonie gorczycy, uprawionym wcześniej ciężką broną talerzową Agro–Tom GTH XL 4.5 (profi 1/2020, s. 40–43). Warunki były dobre, chociaż przed południem gleba była wilgotna i lekko oklejała koło podporowe. Przy głębokości roboczej 25–27 cm i szerokości 160 cm Belarus o mocy 110 KM bez problemu rozpędzał się do prędkości ...


Pług obracalny DSLH

Konstrukcja pługa Agro–Tom DSLH 3+1 jest kompaktowa. Obawialiśmy się problemów z zapychaniem resztek pożniwnych między korpusami, ponieważ rozstawione są blisko siebie – co 80 cm. Jednak odkładnie wyposażone w ścinacze listwowe oraz prześwit pod ramą wynoszący 78 cm umożliwiały swobodny przepływ materiału i nie mięliśmy żadnych przestojów z tym związanych. Przy tak krótkiej konstrukcji to duży plus.

Regulacje pługa Agro–Tom DSLH

Regulacje pługa DSLH nie sprawiają większych problemów, z wyjątkiem ustawienia szerokości pracy i kąta natarcia krojów talerzowych. Wymaga to odkręcenia dwóch trudno dostępnych śrub, a następnie przekręcenie krojów do prawidłowej pozycji, zabezpieczenia klinem i ponownego przykręcenia śrub. Cała operacja zajmuje kilka minut.

Zabezpieczenie hydrauliczne

Hydrauliczne zabezpieczenie przeciążeniowe dobrze reagowało na kamienie. Podczas orki na glebach o średniej zwięzłości ciśnienie w układzie było ustawione na 165 barów (16,5 MPa). Złącze hydrauliczne umożliwia zwiększenie ciśnienia w razie potrzeby.

Podsumowanie

Agro–Tom DSLH 3+1 to wart uwagi pług obracalny, z którym na średnich glebach z powodzeniem poradzi sobie ciągnik o mocy 110 KM. Dobrze oceniamy jakość jesiennej orki na ściernisku po kukurydzy zebranej na ziarno. Mocną stroną pługa są ...


Kompletny raport z pracy pługiem Agro–Tom DSLH 3+1 prezentujemy w profi 2/2020.

opr. aj

06. maj 2024 03:02