r e k l a m a

Partner serwisu

Raport profi: maszyna Klünder do wyrywania chwastów

Raport profi: maszyna Klünder do wyrywania chwastów

Niesprzyjająca pogoda, krótki czas na wykonanie oprysku i rosnąca odporność na substancje czynne utrudniają walkę z chwastami. To skłoniło pomysłowego rolnika, Hermanna Klündera, do opracowania maszyny do wyrywania chwastów.

Coraz trudniej chronić plantacje buraków cukrowych przed nieujarzmionymi chwastami – pomimo wykonywania wielokrotnych oprysków. Jako alternatywę dla kosztownej pracy fizycznej, polegającej na ręcznym wyrywaniu komosy – rolnik i konstruktor maszyn – Hermann Klünder opracował z inicjatywy koncernu Nordzucker maszynę do mechanicznego wyrywania chwastów.

Straty w uprawach buraków cukrowych

Według Klündera, producenci buraków cukrowych coraz częściej ponoszą straty z powodu zachwaszczenia łanu – w wyniku mniejszych plonów i większego zanieczyszczenia korzeni. Było to przyczynkiem do opracowania narzędzia zawieszanego na TUZ ciągnika z przeciwstawnie obracającymi się parami kół. Wyciągają one chwasty z korzeniami, niezależnie od rzędów buraków. Twórca maszyny – Hermann Klünder – ma europejski patent na to rozwiązanie.

Maszyna do wyrywania chwastów

Po pierwszych, zeszłorocznych próbach z jednym rzędem opon, ostatecznie wypracowano konstrukcję dwubelkową. Dostępne są szerokości robocze od 3 do 6 m w wersji na przedni lub tylny TUZ. W przyszłości mają pojawić się urządzenia o szerokości 9 m z układem jezdnym. Przetestowaliśmy wersję o szerokości 6 m i masie 1700 kg.

Konstrukcja maszyny Klünder

Rama składa się z dwóch rur profilowych, o kwadratowym przekroju, z uchwytami zaciskowymi na piasty kół. W zależności od potrzeb na piastach montowane są koła do pracy w rzędach upraw o rozstawie 45 lub 75 cm. Testy przeprowadzone przez producenta wskazują, że mniejsze opony, z których korzystaliśmy, również sprawdzają się podczas pracy w uprawach z szerszym rozstawem rzędów. Począwszy od elementów zaciskowych, poszczególne opony w rozmiarze 16 x 7,5-8 są montowane na łożyskach bezobsługowych, na odchylonych do tyłu słupicach. Przed owijaniem się roślin słupice są chronione przez otaczające je bębny. Na bębnach są zamontowane gumowe zabieraki, które kierują łodygi chwastów do…

Pełen raport z pracy urządzeniem Klünder do wyrywania chwastów prezentujemy w magazynie „profi” 2-2021.

opr. aj

fot. magazyn „profi”

Zobacz także