StoryEditor

Terminal Vario w kombajnach Ideal

Automatyzacja w kombajnach zbożowych w ostatnich latach przybrała na tempie. W ostatnim czasie, pojawiły się rozwiązania automatycznie sterujące parametrami omłotu w zależności od zadanych kryteriów. Jednymi z takich systemów jest IdealHarvest oraz HarvestPlus w kombajnach Fendt Ideal obsługiwany przez znany z ciągników terminal - Vario.

17.07.2019., 00:00h

W standardowej wersji, kombajny Ideal wyposażone są w terminal Vario z którego mamy możliwość sterowania kombajnem przy pomocy systemu HarvestPlus. Rozwiązanie to pozwala na zwiększenie wydajności kombajnu w zależności od ustalonego przez operatora marginesu strat bądź też przez ustalenie maksymalnego progu obciążenia podajnika pochyłego. W praktyce działa to w ten sposób, że w zależności od ilości masy przepływającej przez podajnik pochyły, system steruje prędkością kombajnu. Podobne systemy znamy z kombajnów innych producentów, na uwagę zasługuje jednak drugi z systemów.

Sterowanie z tabletu

Dostępny w opcji system noszący nazwę IdealHarvest, obsługiwany z aplikacji na iPadzie który w kabinie kombajnu staje się integralną częścią całego podłokietnika maszyny. Charakterystyczna grafika z motywem trójkąta, gdzie operator może w prosty sposób zbalansować ustawienia kombajnu między trzema najważniejszymi kryteriami: poziomem dopuszczalnych strat, czystością ziarna oraz jego jakością w przypadku zbioru plantacji przeznaczonych na materiał siewny. O wszystkich możliwościach aplikacji Smart Connect i ustawieniach terminalu Vario od podstaw wyczerpująco odpowiedział Marcin Tomaszewski z Fendt Polska w naszym filmie.

18. czerwiec 2024 22:53