StoryEditor

Ile jabłek jest na drzewie?

Brazylijski start-up Adroit Robotics pracuje nad systemem precyzyjnego skanowania sadów owocowych. Do czego można wykorzystać takie narzędzie?

11.04.2022., 00:00h

Precyzja w sadzie

System składa się z dwóch komponentów: czujnika montowanego np. na ciągniku i oprogramowania przetwarzającego zebrane dane. Najprościej mówiąc czujnik to odpowiednio skalibrowana kamera, która pełni rolę podobną do ludzkich oczu. Obraz zebrany przez kamerę jest następnie przetwarzany przez oprogramowanie oparte na skomplikowanych algorytmach sztucznej inteligencji i przesyłane do bazy danych aplikacji. Odpowiednio przetworzone dane można później przeglądać na komputerach, tabletach itp.

 

Duże możliwości

Podobnie do większości systemów rolnictwa precycyjnego, ważnym elementem rozwiązania LeafSense jest współpraca z system nawigacji satelitarnej. Analiza obrazu pozwala ocenić stopień dojrzałości owoców, ich liczbę na poszczególnych drzewach a także rozpoznać szkodniki czy choroby, nawet we wczesnych fazach rozwojowych. Tym samym można odpowiednio planować pracę, tak aby owoce były zbierane w najlepszym momencie a środki chemiczne były stosowane tylko wtedy gdy są konieczne.

W chwili obecnej system jest testowany i rozwijany.

Opr. ap

Fot. Firmowe

21. maj 2024 03:04