StoryEditor

Amazone Twin-App: tablet jako terminal w ciągniku

Mnogość funkcji wyświetlanych na terminalu ISOBUS sprawia, że często przydaje się dla nich drugi ekran. Z pomocą przychodzi aplikacja Amazone AmaTron Twin, która na tablecie wyświetli to, co nie zmieści się na ekranie terminalu. 

02.01.2021., 00:00h

Nowoczesny terminal obsługowy w ciągniku

AmaTron 4 marki Amazone jest obecnie jednym z najnowocześniejszych terminali ISOBUS, który oferuje m.in. dotykowy ekran i czujnik zbliżeniowy do wyświetlania przycisków (profi 4/2020). Do tego kosztuje 2135 euro (plus VAT, bez pełnej aktywacji), co sprawia, że jest stosunkowo niedrogi na tle konkurencji.

8-calowy ekran to za mało

Jednak 8-calowy ekran do największych nie należy. Jeśli w tym samym czasie chcemy mieć podgląd funkcji section control, jazdy równoległej, a także korzystać z funkcji zarządzania zleceniami, to może on nie wystarczyć. Warto mieć dodatkowy wyświetlacz. Z reguły jest to terminal ciągnika – jeśli jest na wyposażeniu i obsługuje ISOBUS. A co, jeśli ciągnik nie ma własnego wyświetlacza?

Aplikacja na Android lub iOS 

Mając to na uwadze, firma Amazone podczas zeszłorocznych targów Agritechnica 2019 zapowiedziała AmaTron Twin-App, czyli aplikację na tablety – wszak to urządzenie coraz częściej wykorzystywane także w rolnictwie. Jedno z dwóch gniazd terminalu AmaTron 4 jest wyposażone w adapter WLAN do bezprzewodowej łączności z „bliźniaczym” tabletem, który wraz z licencją na transfer danych kosztuje 300 euro (cena netto). Producent nazywa to rozwiązanie AmaTron-Connect. Logując się na konto użytkownika na stronie amazone.de/myamazone, możemy zarządzać dostępnymi licencjami. Co ważne, AmaTron-Connect umożliwia także połączenie z platformą wymiany danych agrirouter. 

W App Store lub Google Play

Aplikacja AmaTron Twin jest do pobrania za darmo z App Store lub Google Play. Nawiasem mówiąc, działa ona na każdym iPhonie lub smartfonie. Każdy, kto ma już tablet lub używa go w ciągniku, może łatwo zyskać dodatkowy terminal w kabinie. Ważny jest stabilny uchwyt, ponieważ ani iPad, ani tablet nie są urządzeniami stworzonymi z myślą o wykorzystaniu w maszynach rolniczych. Trzeba je solidnie zamocować, żeby nie uszkodziły się w kabinie ciągnika.

Zdublowany widok pola 

Aplikacja nosi nazwę „Bliźniak” (po angielsku twin to bliźniak), ponieważ gdy terminal wyświetla widok pola, iPad lub tablet powielają wyświetlany obraz. Jeśli przełączymy się z widoku pola na widok urządzenia, naciskając przycisk lub przesuwając palcem po ekranie terminalu, tablet nadal zachowuje dane agrotechniczne. Amazone chce oszczędzić nieustannego zmieniania widoku parametrów pracy traktorzystom, którzy korzystają jednocześnie z wielu funkcji, a nie mają do dyspozycji dwóch terminali ISOBUS. 

Więcej informacji na temat nowej aplikacji Amazone AmaTron Twin znajdziecie w profi 1-2021.

opr. aj

03. marzec 2024 12:55