W związku z wycofywaniem z użycia kolejnych substancji czynnych stosowanych w środkach ochrony roślin, rolnicy mają i będą mieli coraz mniej możliwości chemicznej ochrony upraw. Ten problem dostrzegają także producenci maszyn i starają się dostarczyć rolnikom skuteczne narzędzia do zwalczania chwastów metodami mechanicznymi. Austriacki producent maszyn rolniczych APV, do pielęgnacji roślin uprawnych proponuje: bronę chwastownik AS, pielnik obrotowy RH oraz bronę chwastownik VS.
Chwastownik VS
Topowym produktem APV w zakresie mechanicznego zwalczania chwastów jest brona chwastownik VS. W Polsce jej sprzedaż ruszyła w 2019 roku i według producenta cieszy się dużą popularnością. Znajduje zastosowanie we wszystkich rodzajach upraw, ponieważ można ją skonfigurować według indywidualnych potrzeb i wymagań. Do wyboru są 4 szerokości robocze: 6 m, 7,5 m, 9 m oraz 12 m. Może być sprzężona z siewnikami pneumatycznymi PS 120 M1 – PS 500 M2 z dmuchawą hydrauliczną lub elektryczną.
Równomierny nacisk brony VS
Zęby brony AV są podtrzymywanie przez system sprężyn, dzięki temu dobrze kopiują powierzchnię pola i utrzymywany jest stały ich nacisk na podłoże, niezależnie od wysokości brony nad podłożem. Umożliwia to pracę broną VS w uprawach redlinowych, takich jak ziemniaki, ponieważ siła nacisku na wierzchołek redliny jest taka sama, jak na jej zboczu czy w bruździe.
Hydrauliczna regulacja nacisku zębów
W przeciwieństwie do brony VS, w modelu AS zęby nie są mocowanie bezpośrednio do sprężyny, ale są osadzone w ramie. Podczas pracy nie wykonują ruchów bocznych (prawo–lewo), ale pracują jedynie w górę i w dół. Podnoszenie zębów umożliwia bronowanie upraw wrażliwych i roślin we wczesnych stadiach rozwoju. Hydrauliczna regulacja zębów, która jest w standardzie, umożliwia sprawną zmianę nacisku. To zwiększa możliwości zastosowania brony VS, ponieważ siłę nacisku pojedynczego zęba można zredukować do jego własnego ciężaru.
Szeroka gama upraw
Bronę chwastownik VS można stosować w szerokiej gamie upraw:- uprawy redlinowe, np. ziemniaki,
- pszenica,
- owiec,
- żyto,
- orkisz,
- soja,
- kukurydza,
- rzepak,
- ryż,
- ostropest plamisty,
- mak orzech ziemny.