Najlepsi z najlepszych
Zawody rozegrano w 9 konkurencjach: florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, obsługa gości hotelowych, stolarstwo. Zawodnicy cały czas byli pod czujnym okiem prawie 50 sędziów. W rywalizacji (poza klasyfikacją medalową) brali udział również goście z zagranicy. Zwycięzcy każdej z dyscyplin będą reprezentować Polskę na międzynarodowym konkursie WorldSkills, który odbędzie się 12–17 października 2022 roku w Szanghaju.
Ciągniki i maszyny budowlane
Kibicowaliśmy wszystkim uczestnikom, ale nie ukrywamy że najbardziej interesowała nas konkurencja mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych. Do finałowej walki stanęli laureaci konkursu Młody Mechanik na Medal organizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Oprócz trzech finalistów tegorocznej edycji, tj. Pawła Oleszczyka, Rafała Piechaczka i Sławomira Łukomskiemskogo, z „dziką kartą” wystartował Marek Wiącek, laureat konkursu z 2019 r. Oprócz tego Marek reprezentował Polskę w finale EuroSkills 2021 w Graz.
Zróżnicowane zadania
Na młodych mechaników czekało 6 zadań, przygotowanych przez firmy John Deere i Komatsu. Nad całością czuwał ekspert główny, dr Mirosław Czechlowski w Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W ciągu dwóch dni zawodów zawodnicy musieli wykonać zadania polegające na: regulacji luzu zaworowego w silniku, usunięciu usterek w układzie hydraulicznym koparki kołowej Komatsu PW160-8, zdiagnozowaniu układu kierowniczego ładowarki Komatsu WA100-8, usunięciu usterek w instalacji elektrycznej ciągnika John Deere 6090M, wykonaniu testów diagnostycznych skrzyni biegów i układu hydraulicznego ciągnika John Deere 6195M oraz wykonaniu przeglądu zerowego ciągnika John Deere 6155M. Podczas realizacji wszystkich zdań zawodnicy mieli do dyspozycji zestawy narzędzi dostarczone przez firmę Kramp.
I wszystko jasne
Po zakończeniu zmagań, przyszła pora na podsumowanie zdobytych punktów. Najlepszym mechanikiem ciągników i maszyn budowlanych okazał się Marek Wiącek. Z 100 punktów możliwych do zdobycia, Marek zebrał aż 95! W pozostałych konkurencjach zwyciężyli:
Florystyka:
1. Weronika Kwiatek - złoty medal
2. Aleksandra Wilgocka - srebrny medal
3. Piotr Koza - brązowy medal
Fryzjerstwo:
1. Emilia Wilde - złoty medal
2. Patryk Kielan - srebrny medal
3. Oliwia Rogowska - brązowy medal
Frezowanie CNC:
1. Tytus Sokołowski - złoty medal
Instalacje elektryczne:
1. Tomasz Chlipała - złoty medal
2. Norbert Gut - srebrny medal
3. Szymon Dziedzic - brązowy medal
Instalacje sanitarne i grzewcze:
1. Michał Jelinski - złoty medal
2. Mateusz Wyskok - srebrny medal
3. Sebastian Kurzyniec - brązowy medal
Meblarstwo:
1. Józef Pruszczyk - złoty medal
2. Piotr Sadurek - srebrny medal
3. Mateusz Janta - brązowy medal
Obsługa gości hotelowych:
1. Dawid Miotk - złoty medal
2. Krzysztof Studziński - srebrny medal
3. Natalia Yemelianowa - brązowy medal
Stolarstwo:
1. Radosław Kropaczewski - złoty medal
2. Mateusz Skorupka - srebrny medal
3. Tymoteusz Dubiński - brązowy medal
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom. Zachęcamy również do aktywnego udziału w innych konkursach, np. organizowanymi przez PIGMiUR Młody Mechanik na Medal, czy zupełnie nowym Student na Medal, który wystartuje już w przyszłym roku.
opr. ap