StoryEditor

Znamy zwycięzców pierwszego SkillsPoland

Pierwsza edycja konkursu SkillsPoland już za nami. Na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO w Gdańsku 25–26 listopada 2021, 70 młodych specjalistów i uczniów szkół zawodowych walczyło o tytuł najlepszego w swoim fachu.

07.12.2021., 00:00h

Najlepsi z najlepszych

Zawody rozegrano w 9 konkurencjach: florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, obsługa gości hotelowych, stolarstwo. Zawodnicy cały czas byli pod czujnym okiem prawie 50 sędziów. W rywalizacji (poza klasyfikacją medalową) brali udział również goście z zagranicy. Zwycięzcy każdej z dyscyplin będą reprezentować Polskę na międzynarodowym konkursie WorldSkills, który odbędzie się 12–17 października 2022 roku w Szanghaju.

Ciągniki i maszyny budowlane

Kibicowaliśmy wszystkim uczestnikom, ale nie ukrywamy że najbardziej interesowała nas konkurencja mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych. Do finałowej walki stanęli laureaci konkursu Młody Mechanik na Medal organizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Oprócz trzech finalistów tegorocznej edycji, tj. Pawła Oleszczyka, Rafała Piechaczka i Sławomira Łukomskiemskogo, z „dziką kartą” wystartował Marek Wiącek, laureat konkursu z 2019 r. Oprócz tego Marek reprezentował Polskę w finale EuroSkills 2021 w Graz.

Zróżnicowane zadania

Na młodych mechaników czekało 6 zadań, przygotowanych przez firmy John Deere i Komatsu. Nad całością czuwał ekspert główny, dr Mirosław Czechlowski w Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W ciągu dwóch dni zawodów zawodnicy musieli wykonać zadania polegające na: regulacji luzu zaworowego w silniku, usunięciu usterek w układzie hydraulicznym koparki kołowej Komatsu PW160-8, zdiagnozowaniu układu kierowniczego ładowarki Komatsu WA100-8, usunięciu usterek w instalacji elektrycznej ciągnika John Deere 6090M, wykonaniu testów diagnostycznych skrzyni biegów i układu hydraulicznego ciągnika John Deere 6195M oraz wykonaniu przeglądu zerowego ciągnika John Deere 6155M. Podczas realizacji wszystkich zdań zawodnicy mieli do dyspozycji zestawy narzędzi dostarczone przez firmę Kramp.

I wszystko jasne

Po zakończeniu zmagań, przyszła pora na podsumowanie zdobytych punktów. Najlepszym mechanikiem ciągników i maszyn budowlanych okazał się Marek Wiącek. Z 100 punktów możliwych do zdobycia, Marek zebrał aż 95! W pozostałych konkurencjach zwyciężyli:

Florystyka:

1. Weronika Kwiatek - złoty medal

2. Aleksandra Wilgocka - srebrny medal

3. Piotr Koza - brązowy medal

Fryzjerstwo:

1. Emilia Wilde - złoty medal

2. Patryk Kielan - srebrny medal

3. Oliwia Rogowska - brązowy medal

Frezowanie CNC:

1. Tytus Sokołowski - złoty medal

Instalacje elektryczne:

1. Tomasz Chlipała - złoty medal

2. Norbert Gut - srebrny medal

3. Szymon Dziedzic - brązowy medal

Instalacje sanitarne i grzewcze:

1. Michał Jelinski - złoty medal

2. Mateusz Wyskok - srebrny medal

3. Sebastian Kurzyniec - brązowy medal

Meblarstwo:

1. Józef Pruszczyk - złoty medal

2. Piotr Sadurek - srebrny medal

3. Mateusz Janta - brązowy medal

Obsługa gości hotelowych:

1. Dawid Miotk - złoty medal

2. Krzysztof Studziński - srebrny medal

3. Natalia Yemelianowa - brązowy medal

Stolarstwo: 

1. Radosław Kropaczewski - złoty medal

2. Mateusz Skorupka - srebrny medal

3. Tymoteusz Dubiński - brązowy medal

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom. Zachęcamy również do aktywnego udziału w innych konkursach, np. organizowanymi przez PIGMiUR Młody Mechanik na Medal, czy zupełnie nowym Student na Medal, który wystartuje już w przyszłym roku.

opr. ap

18. lipiec 2024 22:05