StoryEditor

Znamy wyniki badań Akademii...

... mowa oczywiście o Akademii Agrihandler. Ten dobrze znany na rynku dealer maszyn rolniczych podjął się realizacji niebywałego projektu z gronem ekspertów z ośrodków akademickich.

08.08.2022., 00:00h

Głównym założeniem autorów było m.in. zmniejszenie kosztów produkcji mleka, poprawa jakości gleby, a także zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, co jest możliwe dzięki nowoczesnym metodom pielęgnacji użytków zielonych. Trzyletni projekt realizowany jest na użytkach zielonych w Polanowicach (woj. kujawsko-pomorskie) i Łodygowie (woj. warmińsko-mazurskie). Opiekę merytoryczną nad projektem sprawuje prof. dr hab. inż. Roman Łyszczarz oraz prof. dr hab. inż. Mirosław Kobierski (Wydział Rolnictwa i Biotechnologii, Politechnika Bydgoska), który jednocześnie koordynuję przebieg badań terenowych i laboratoryjnych.

Zobacz wyniki badań

Wyniki pierwszych badań są już dostępne pod tym adresem. Dotyczą one analiz glebowych trwałych użytków zielonych i składu chemicznego płynnych nawozów naturalnych stosowanych w doglebowej aplikacji. Jak wyjaśnia Aleksander Muss – dyrektor handlowy Agrihandler: „W procesie doświadczalnym Akademii Agrihandler chcieliśmy zbadać wpływ zastosowania różnych kombinacji unikalnych technologii pielęgnacji na jakość ilość i skład trawy. Te parametry mają bowiem kluczowe znaczenie dla składu paszy, a w konsekwencji przekładają się bezpośrednio na koszty produkcji mleka. Mamy już pierwsze wyniki podejmowanych przez nas działań oraz ich wpływu na plon. To niezwykle istotne dane, które pozwalają nam zweryfikować postawione tezy jak i sprawdzić efektywność wykonywanych bezpośrednio na polach zabiegów. Tak duży projekt wymagał zaangażowania wielu osób, sprzętu i narzędzi – dzięki którym wiemy o wiele więcej na temat użytków zielonych i ich jakościowego wykorzystywania.” Wkrótce w ramach Akademia będzie kolejny, sierpniowy pokos traw i następne analizy. O nowych wynikach będziemy informować na stronie internetowej.

Twórcą i pomysłodawcą Akademii jest firma Agrihandler, która od ponad 30 lat intensywnie działa jako dealer i dystrybutor maszyn rolniczych. W swoim portfolio ma maszyny takich marek jak: JCB, Steyr,  Schuitemaker, Evers Agro, CHD Efting Horizon, Elho  czy Veenhuis. 

opr. jj

13. czerwiec 2024 23:28