StoryEditor

Zmarł Reinhold Claas

7 czerwca 2022 r. w wieku 91 lat zmarł Reinhold Claas, wieloletni członek Zgromadzenia Wspólników i Rady Nadzorczej Grupy CLAAS. 

13.06.2022., 00:00h

Reinhold Claas był trzecim dzieckiem założyciela firmy Augusta Claasa i jego żony Pauli Claas. Wraz ze swoim bratem Helmutem Claasem odegrał on decydującą rolę w rozwijaniu firmy po II wojnie światowej. Był on ostatnim wspólnikiem z drugiego pokolenia rodziny.

- Wszyscy, którzy znali Reinholda Claasa, cenili go za jego życzliwość i skromność. Zawsze stawiał on na pierwszym miejscu ludzi i dobro rodzinnego przedsiębiorstwa. Swoimi działaniami w ważnych etapach historii firmy znacząco przyczynił się on do naszych obecnych sukcesów wspomina Thomas Böck, dyrektor generalny CLAAS.

Inżynier i przedsiębiorca

Reinhold Claas był dyplomowanym inżynierem ekonomii. W 1958 r. ukończył studia na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt.  Był on jednym z pierwszych absolwentów nowego interdyscyplinarnego kierunku studiów, łączącego zagadnienia z zakresu inżynierii mechanicznej i zarządzanie przedsiębiorstwem. Reinhold Claas oficjalnie dołączył do firmy wraz z bratem Helmutem w lipcu 1957 roku. Specjalizował się on głównie w rozwijaniu pras i maszyn do zbioru zielonek. Był odpowiedzialny m.in. za uruchomienie produkcji pras w nowo wybudowanym zakładzie w Metz we Francji. Do lat 70. rozbudowywał zakład produkcyjny, rozwijając go do obecnych rozmiarów.

Nie tylko Claas

Reinhold Claas odegrał również kluczową rolę w procesie przejęcia firmy Josef Bautz GmbH z Bad Saulgau, która w 1969 r. weszła w skład koncernu CLAAS. Jako jej wieloletni dyrektor zarządzający przekształcił spółkę zależną w odnoszącą sukcesy i innowacyjną gałąź przedsiębiorstwa. Reinhold Claas jako przedsiębiorca aktywnie działał również poza rodzinną firmą: w 1958 r. przejął dwie firmy produkujące łożyska kulkowe – przedsiębiorstwo z Fryburga w Szwajcarii zatrudniające 250 pracowników oraz spółkę z Munderkingen w Szwabii z 550 pracownikami. Obiema firmami zarządzał do lat 90. W latach swojej aktywności zawodowej dokonał on także ponad 40 zgłoszeń patentowych.

 

opr. ap

fot. Firmowe

13. czerwiec 2024 22:22