Elektroherbicyd zamiast glifosatu
W czasach, gdy coraz więcej mówi się o ograniczeniu stosowania środków ochrony roślin, firmy szukają innych alternatyw zwalczania chwastów. Gorąca woda, ogień, laser to tylko niektóre z nich. Sęk w tym, że niszczą części roślin znajdujące się nad powierzchnią gleby. Brakuje rozwiązań systemowych, które docierają również do korzeni.
Zasada działania XPower
Case IH wraz z Zasso zaprezentował urządzenie zawieszane na ciągniku, które wytwarza prąd o wysokim napięciu i poraża nim rośliny. Skutki zabiegu są widoczne, w zależności od warunków pogodowych, w ciągu kilku dni lub nawet kilku godzin. Wysokie napięcie przepływające przez rośliny powoduje uszkodzenie chlorofilu i błon komórkowych roślin, co natychmiastowo blokuje przepływ wody.
Natężenie generowane przez XPower wynosi 0,5 do 1 A, natomiast napięcie od 3000 do 7000 V i zależy od stopnia zachwaszczenia pola oraz od zawartości wody w roślinach. Młode dobrze uwodnione siewki łatwiej przewodzą prąd niż starsze łykowate łodygi, więc ulegają degradacji przy niższych wartościach napięcia, a ciągnik z aplikatorem może poruszać się nieco szybciej. Niemniej jednak zalecana prędkość jazdy to ok. 5 km/h.
Budowa urządzenia XPower
Urządzenie XPower składa się z dwóch części. Sercem Zasso XPower jest generator prądu o mocy pozornej max. 120 kVA, który zawieszony jest na tylnym układzie zawieszenia i napędzany z WOM ciągnika. Drugi element to aplikator zawieszony na przednim układzie zawieszenia, na którym znajdują się 3 rzędy elektrod. Podczas zabiegu odchwaszczania dotykają one roślin oraz gleby. Różnica potencjałów tworzy się pomiędzy dwoma pierwszymi, a trzecim rzędem elektrod i przechodzi przez zielone części roślin, korzenie oraz glebę. Urządzenie jest bezpieczne dla użytkownika, a minimalna odległość na jaką można się zbliżyć podczas pracy urządzenia to 20 cm.
Nasuwa się pytanie, czy prąd o tak wysokim natężeniu jest bezpieczny dla organizmów glebowych? Im większy organizm tym więcej ma w sobie wody i tym większy ładunek przyjmie. Z tego powodu mikroorganizmy i drobne owady będą bezpieczne. Nie wiemy natomiast jak zareagują dżdżownice, których znaczne długości spowodują dużą różnice potencjału na ich końcach. Najbardziej porażone zostaną te, które podczas zabiegu będą ułożone zgodnej z kierunkiem poruszania się urządzenia. Producent uspokaja, że biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności związane z wprowadzeniem do gleby wysokiego napięcia, to zabieg ten jest dla fauny glebowej bardziej bezpieczny niż środki ochrony roślin.
Zastosowanie
Zasso XPower ze względu na małą szerokość roboczą (max. 3 m) będzie szczególnie przydatny w sadach do odchwaszczania ścieżek między rzędami drzewek. Ich korzenie nie będą narażone na przepływ prądu, więc drzewka będą bezpieczne.
Urządzenie z powodzeniem będzie można stosować do zwalczania chwastów na polach uprawnych. Trzeba się jednak liczyć z małą wydajnością (1 – 1,5 ha/h) takiego zabiegu w porównaniu do pracy opryskiwaczem z belką 24 lub 36 metrową.
Cena
Urządzenie jest dostępne w szerokościach roboczych od 1 do 3 m. Dzięki swej kompaktowej budowie ma duże możliwości modyfikacji. Zmieniać można szerokość oraz sposób rozmieszczenia elektrod.
Kilka urządzeń Zasso XPower pracuje już na terenie Europy, a wkrótce pojawi się także w Polsce. Ceny zaczynają się od 500 tys. zł.
Opr. aj
Fot. Artur Jakubek