StoryEditor

Z pyłem nie ma żartów!

Każdego roku setki osób umiera z powodu inhalacji substancji biologicznych lub chemicznych, np. krystaliczna krzemionka, pył trydymitowy, który występuje na budowach. 

 

20.08.2022., 00:00h

Tak może być jeśli pracuje się w kłębach pyłu bez stosownego zabezpieczenia. Pył powoduje wiele chorób: nowotwory, zapalenia pęcherzyków płucnych czy nieuleczalną pylicę krzemową płuc. 

Najgorsze są małe cząstki

Często pracując bez odpowiedniego zabezpieczenia, jednocześnie narażając się na choroby spowodowane unoszącym się w powietrzu pyłem. Szczególnie niebezpieczne są małe cząstki pyłu, które mogą się przedostać do pęcherzyków płucnych. Skutki oddychania pyłem mogą odczuć nie tylko pracownicy, ale także wszystkie osoby przechodzące obok unoszącego się pyłu budowlanego. Pył budowlany powoduje dużo chorób, na przykład krzemicę, a sama choroba może się rozwijać nawet kilkadziesiąt lat. 

Jak walczyć z pyłem?

W miejscach, gdzie prowadzone są prace budowlane należy dbać o to, aby jakość powietrza nie zagrażała pracownikom oraz osobom znajdującym się w pobliżu placu budowy. Bardzo dobrą praktyką jest stosowanie odkurzaczy budowlanych, które mogą wyłapać nawet najmniejsze cząsteczki pyłu. Firma Husqvarna Construction ma w ofercie odkurzacze wykorzystujące filtry powietrza HEPA13. Jak wyjaśnia producent, zassane powietrze z pyłem jest oczyszczane co najmniej w 99,97%. 

Profesjonalne odkurzacze

– Od lat rozwijamy maszyny, które z powodzeniem walczą z pyłem budowlanym i pozwalających na skuteczne przechwytywanie i magazynowanie pyłu, który powstaje podczas pracy maszynami. Warto zwrócić na to uwagę już na etapie rozpisywania przetargu dla firmy budowlanej, aby w swoim asortymencie maszyn posiadała profesjonalne odkurzacze przemysłowe najwyższej klasy sprawności – H oraz wykorzystujących filtry klasy HEPA13 oraz maszyny, które samoistnie magazynują pył w podłączonym do nich worku. Dzięki temu zyskujemy pewność, że prowadzone prace będą realizowane zgodnie z prawem, a ponadto będą bezpieczne – mówi Dawid Trukszyn, ekspert firmy Husqvarna Construction.

opr. jj

19. maj 2024 12:41