Według danych amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) zaczynają maleć dochody z amerykańskiego eksportu, podczas gdy więcej pieniędzy Amerykanie zaczynają wydawać na import produktów rolnych. Oto fakty:
- W kwietniu br. po raz pierwszy od dłuższego czasu odnotowano deficyt w bilansie handlowym w amerykańskim rolnictwie w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. To jest niezwykłe zjawisko dla USA jako kraju wywozu.
- Raportowany deficyt wyniósł 865 mln USD (765 mln euro).
- Według USDA od początku nowego roku podatkowego w październiku 2018 r. eksport produktów rolnych wyniósł 81,2 mld USD (71,9 mld euro), co oznacza spadek o 5,7 mld dolarów (5 mld euro) lub 6,5% r/r.
- Wartość importu wzrosła o 2,6% do 77,3 mld USD (68,4 mld euro) w tym samym okresie.
- Nadwyżka w handlu rolnym zmniejszyła się o około dwie trzecie do zaledwie 3,9 mld USD (3,5 mld euro).
Tanieje soja, stanieją maszyny?
Skutki konfliktu handlowego z Chinami są szczególnie wyraźne na przykładzie soi. Odwetowe taryfy Pekinu doprowadziły do strat sprzedaży w Stanach Zjednoczonych i spadku cen soi na całym świecie. Ogólnie, przychody z eksportu tego produktu w Stanach Zjednoczonych spadły o około jedną trzecią do 10,6 mld dolarów (9,4 mld euro) od października 2017 r. do kwietnia 2018 r. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Jeśli sytuacja tego typu będzie się utrzymywała, pogorszenie koniunktury rolnej w USA może w dłuższej mierze rzutować na skłonność inwestycyjną farmerów, a dalej na kondycję branży maszynowej. Czy doczekamy się taniejących ciągników zza Oceanu?
Na podst. AgE opr. pł