StoryEditor

Wacker Neuson - jakie było pierwsze półrocze?

Producent lekkich i kompaktowych maszyn budowlanych, firma Wacker Neuson utrzymała w drugim kwartale 2022 r. istotny wzrost przychodów, ale łatwo nie jest - zobacz dlaczego?

14.08.2022., 00:00h

W sumie przychody koncernu w pierwszym półroczu 2022 r. osiągnęły nowy rekord w wysokości 1072,5 mln euro, co oznacza wzrost o 15,5 procent w stosunku rok do roku! Po skorygowaniu o efekty walutowe odpowiada to wzrostowi o 13,2 procent. Rentowność obciążona jest jednak niepewnością związaną z łańcuchem dostaw i utrzymującymi się wysokimi kosztami. Zysk przed odsetkami i opodatkowaniem (EBIT) spadł o 12,6 % do 87,5 mln euro (I poł. 2011: 100,1 mln euro). Marża EBIT wyniosła 8,2 procent, co oznacza spadek o 260 punktów bazowych (I półrocze: 10,8 procent). 

Wysokie koszty energii i transportu

"Popyt klientów na nasze innowacyjne i niezawodne produkty jest niezmiennie duży. Już w pierwszym kwartale napływ zamówień był na bardzo wysokim poziomie, a w drugim kwartale ta dynamika jeszcze bardziej przyspieszyła. Dzięki temu mamy portfel zamówień sięgający znacznie dalej niż bieżący rok fiskalny. Wciąż jednak nie widać oznak poprawy sytuacji w zakresie zaopatrzenia, a koszty materiałów, energii i transportu są wysokie - wszystko to ma negatywny wpływ na naszą rentowność. Z drugiej strony oczekujemy, że nasze podwyżki cen będą miały pozytywny wpływ na marżę brutto od trzeciego kwartału” -  wyjaśnia dr Karl Tragl, prezes zarządu i dyrektor generalny koncernu Wacker Neuson. 

Kramer i Weidemann

Obrót w Europie (EMEA) w pierwszym półroczu wzrósł o 12,1 procent w stosunku do roku poprzedniego i wyniósł 826,3 mln euro (I półrocze: 737,1 mln euro). Wzrost ten był napędzany nie tylko przez rodzimy rynek Grupy w Niemczech, ale także przez główne europejskie rynki sprzętu budowlanego w Wielkiej Brytanii i Francji, które również odnotowały dwucyfrowy wzrost. Koncern skorzystał z dużego popytu na ładowarki kołowe i wozidła dla budownictwa. Dobrze rozwijała się również własna działalność wynajmu i serwisu Wacker Neuson, a także wysokomarżowa działalność w zakresie części zamiennych. Urządzenia kompaktowe dla rolnictwa, sprzedawane pod marką Kramer i Weidemann, również osiągnęły dobre wyniki. Obrót wzrósł o 18,7 procent i wyniósł 207,4 mln euro (1 poł. 2011: 174,7 mln euro).

Co słychać za oceanem?

W obu Amerykach odnotowano wzrost  popytu we wszystkich kanałach sprzedaży. W pierwszym półroczu przychody wzrosły o 28,0 % do 202,8 mln euro (I poł. 2011: 158,4 mln euro). Na dynamikę przychodów wpłynęło słabe euro w stosunku do dolara amerykańskiego. Po skorygowaniu o efekty walutowe przychody wzrosły o 16,8 %. W ramach planu dywersyfikacji strategii sprzedaży Wacker Neuson w pierwszej połowie 2022 r. przyjął do pracy kolejnych autoryzowanych dealerów w Ameryce Północnej. 

W regionie Azji i Pacyfiku przychody wzrosły w porównaniu z rokiem ubiegłym o 32,3% do 43,4 mln euro (I poł. 2011: 32,8 mln euro). Po skorygowaniu o efekty walutowe wzrost ten wyniósł 26,8 procent. W Australii utrzymał się silny wzrost, natomiast w Chinach koncern musiał zmierzyć się z kurczącym się rynkiem maszyn budowlanych. Natomiast sytuacja gospodarcza w krajach Azji Południowo-Wschodniej i w Indiach rozwijała się pozytywnie. Maszyny produkowane w chińskiej fabryce są obecnie coraz częściej dystrybuowane na rynki eksportowe, takie jak Afryka i Ameryka Południowa.

opr. jj, fot. Wacker Neuson

19. maj 2024 14:28