StoryEditor

W czerwcu powraca Opolagra!

Po trzech latach przerwy powraca największa w południowej Polsce wystawa rolnicza. Opolagra tradycyjnie odbędzie się między 10-12. czerwca w Kamieniu Śląskim. 

27.04.2022., 00:00h


Ostatnia edycja Opolagry, która odbyła się w 2019 roku przyciągnęła 43 tys. zwiedzających, którzy mogli podziwiać stoiska ponad 400 wystawców. Długa przerwa oraz niesprzyjające okoliczności, jak wojna w Ukrainie, wysokie ceny środków produkcji i mała dostępność maszyn, nie zniechęciły organizatorów do przygotowania wielu atrakcji podczas tegorocznej edycji wystawy rolniczej w Kamieniu Śląskim.

Nie tylko wystawa

Opolagra to uczta dla pasjonatów techniki rolniczej i rolników, w tym także hodowców bydła. Będziemy mieli okazję nie tylko dokładnie obejrzeć maszyny na stoiskach, ale również przyjrzeć się im podczas licznych pokazów, które na Opolagrze cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Z tego powodu organizatorzy spodziewają się wysokiej frekwencji. 

Szeroka tematyka wykładów

Opolagra w Kamieniu Śląskim to nie tylko pokazy maszyn. Bogato zapowiada się również program wykładów. Codziennie w namiocie Forum poruszane będą zagadnienia ekologicznego i ekonomicznego suszenia ziarna kukurydzy. Dr Jacek Skudlarski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wprowadzi słuchaczy w tematykę rolnictwa 4.0, a Konrad Kot z firmy Agrihandler opowie o robotyzacji i automatyzacji w rolnictwie na przykładzie robotów Naio, Swoje wystąpienie na temat rolnictwa precyzyjnego przygotuje także firma John Deere.

W sobotę 10. czerwca serię wykładów dotyczących redukcji kosztów w produkcji rolniczej, zwalczania szkodników i regulacji stosunków wodnych przygotuje również firma Agrocom. Oto one:

  • Na trudne czasy. Rozwiązania uniwersalnej platformy cyfrowej 365FarmNet służące redukcji kosztów produkcji rolniczej i trosce o środowisko przyrodnicze gleby.
  • Innowacyjny system sterowania obiegiem wody na obiektach melioracyjnych - Inomel. Możliwości zastosowania produktów Inomel jako odpowiedź na potrzeby wodno-melioracyjne praktyki rolniczej.
  • Czy należy się już obawiać występowania drugiego pokolenia omacnicy prosowianki w kukurydzy? Monitoring i zwalczanie metodami biologicznymi.
  • Wspieranie szacowania szkód łowieckich metodami niskopułapowymi UAV. System SCDI.

Jak skutecznie walczyć z omacnicą?

Z kolei w części praktycznej zobaczymy:

  • Praktyczne sposoby obliczeń, doboru oraz właściwej i sprawnej regulacji ciśnienia roboczego w oponach rolniczych podczas prac polowych,
  • Jak wykonać automatyczną dokumentację polową: proste i zaawansowane moduły 365Active zamontowane na nowych i starszych ciągnikach i maszynach rolniczych. Transmisja na bieżąco prowadzona przez 365 FarmNet.
  • Pokaz działania pułapki świetlnej oraz rozrzucania kapsułek Trihosafe zawierającego kruszynka do ograniczania występowania omacnicy prosowianki z powietrza za pomocą drona.

Hyperin – Ekologicznie czysta farma

Firma Hyperin każdego dnia imprezy co godzinę zaprasza na swoje stoisko, gdzie w ramach pokazów „Ekologicznie czysta farma” będzie okazja do zabawy z Mega Eko Pianą – nie tylko na maszynach.

Pokazy ciągników Zetor

Ponadto odbędzie się tu również pokaz z udziałem ciągników Zetor, profesjonalnej konserwacji maszyn rolniczych w zgodzie z ekologią. W tradycyjnym konkursie dla zwiedzających nagrodą główną będzie dwupłaszczowy zbiornik oleju napędowego – Swimer Tank ECO-line o pojemności 2500 l – ufundowany przez Agriexpert Mateusz Kierdal.

Wystawa bydła

Na ringu zaprezentuje się 100 sztuk bydła mlecznego i mięsnego, odbędzie się wycena najpiękniejszych zwierząt oraz malowniczy konkurs młodych hodowców. 

Jazda quadem i nie tylko

Wśród wielu atrakcji przygotowanych w tym roku na tegorocznej wystawie Opolagra, podczas Swimer Cup Opolagra 2022, będzie można pojeździć pit bike‘iem oraz quadem,. Do dyspozycji będą maszyny o różnych pojemnościach, również sprzęty, które na co dzień ścigają się w zawodach Pucharu i Mistrzostw Polski Pit Bike. Przewidziane są również różne konkursy, w których będzie można wygrać motocyklowe upominki.

Konkurencja profi i top agrar Polska

Wspólnie z redakcją top agrar Polska przygotowujemy dla Was konkurs, w którym młodzież będzie mogła sprawdzić swoje umiejętności w obsłudze nowoczesnego sprzętu. 

Spotkajmy się podczas 18. edycji wystawy Opolagra, która odbędzie się już 10-12 czerwca w Kamieniu Śląskim! Zapraszamy!

opr. aj

fot. Jakubek

19. maj 2024 08:58