StoryEditor

Valtra wprowadza nową serię Q!

Valtra Q to nowa seria ciągników fińskiego producenta, która uzupełnia lukę między serią T i serią S.

30.06.2022., 00:00hMyśli jak profesjonalista, pracuje jak bestia – tak Valtra zapowiedziała nową serię ciągników w zakresie mocy 230 – 305 KM, która uzupełnia lukę między seriami T i S. Producent informuje, że to najlepszy traktor jaki kiedykolwiek stworzył. Seria Q łączy dużą moc z inteligentnymi rozwiązaniami rolnictwa precyzyjnego, które mają  pomóc w optymalizacji kosztów przy zachowaniu wydajności i efektywności pracy. Ciągniki tej serii przeznaczone są dla dużych gospodarstwa i firm usługowych.


Silniki Agco Power

W nowej serii Valtra Q drzemie 6-cylidnrowy silnik Agco Power o pojemności 7,4 l. Producent zapewnia, że to największa pojemność skokowa w tej klasie wielkości ciągników. Co ważne, moc maksymalna dostępna jest od 1850 obr./min, a maksymalny moment obrotowy już w zakresie 1000 – 1500 obr./min, co w połączeniu z funkcją EcoPower sprawia, że silnik jest ekonomiczny pod względem zużycia paliwa. Valtra Q osiąga prędkość maksymalną już przy 1500 obr./min.


Przekładnia bezstopniowa CVT

Niskie zużycie paliwa mieli na uwadze również konstruktorzy hydro-mechanicznej przekładni bezstopniowej AGCO CVT, która oferuje dwa zakresy prędkości i jest wyposażona w elektroniczny układ zarządzania. Nie tylko dobiera on możliwie najniższe obroty silnika do wykonywanej pracy, ale odpowiada za rozdział mocy na układ hydrauliczny, na WOM i układ jezdny. W zależności od preferencji użytkownika, układ regulacji umożliwia operatorowi zmianę pracy ciągnika na bardziej intensywną, która oszczędza czas lub bardziej ekonomiczną, która oszczędza paliwo. Przy prędkościach drogowych moc przenoszona jest niemal wyłącznie mechaniczne, co oznacza wysoką sprawność przeniesienia napędu.
Duży rozstaw osi

Valtra zapewnia, że ciągniki serii Q są wyjątkowo stabilne dzięki nisko osadzonemu środkowi ciężkości przez zmniejszoną wysokość całkowitą oraz zwiększony w porównaniu z serią T, rozstaw osi. Znane z fińskich ciągników pneumatyczne zawieszenie przedniej osi Aires, zapewnia krótszy czas reakcji na nierówności (w porównaniu z zawieszeniem hydraulicznym), co poprawia przyczepność przednich kół i zwiększa ich moc uciągu. Zapewnia płynną jazdę zimą i latem – niezależnie od temperatury.


Odpowiednia masa

Przy mocy w zakresie 230 – 305 KM ciągniki serii Q dysponują stosunkowo niedużą masą własną 9,2 t, ale dopuszczalna masa całkowita sięgająca 16 t, zapewnia dużą ładowność i daje możliwości znacznego dociążenia ciągnika do ciężkich prac pociągowych. 
Podłokietnik SmartTouch

Przestronna i amortyzowana pneumatycznie kabina zapewnia dobrą widoczność dookoła maszyny. Łatwość obsługi i kontrola nad wieloma funkcjami ciągnika i maszyny towarzyszącej, z nawigacją i autoprowadzeniem włącznie, to zadanie znanego z 5. generacji fińskich ciągników, podłokietnika SmartTouch. Za sprawą telemetrii Valtra Connect i dzięki łatwemu zarządzaniu zadaniami, pozwalającemu na integrację z systemami FMIS i Agrirouter, ciągniki serii Q mogą wymieniać dane z maszynami innych producentów. Nie zabraknie również złącza ISOBUS do wygodnego sterowania maszynami towarzyszącym na wyświetlaczu ciągnika. Funkcja SmartTurn w połączeniu z Auto U-pilot, w pełni automatyzują jazdę ciągnika po polu, aby kierowca mógł w tym czasie skupić się na wykonywanym zabiegu. 


Valtra Unlimited zwiększy bezpieczeństwo

Studio  Unlimited umożliwia na dopasowanie nowego ciągnika Valtra do swoich potrzeb. Zmienić można wiele, począwszy od zmiany koloru przez modernizację kabiny po specjalistyczne adaptacje o pracy w polu, na drodze lub w lesie. Dostępny jest m.in. automatyczny układ centralnego smarowania, który oszczędza czasochłonnego smarowania ręcznego oraz inteligentny system pompowania opon, co  pozwala szybko o obniżać ciśnienie na polu w celu ochrony gleby przed nadmiernym zagęszczeniem. Bezpieczeństwo pracy poprawiają nowe przednie światła robocze LED, a także sygnały świetlne automatycznie włączające się po przekroczeniu prędkości 25 km/h. Wychodząc z ciągnika po zmroku, drogę oświetlą nam przednie reflektory robocze, które dzięki funkcji follow-me-home, pozostają włączone przez pewien czas po wyjściu z kabiny.


Z myślą o rolnikach i ekologii

Valtra zapewnia, że wszystkie elementy serii Q zaprojektowano z myślą o ograniczeniu nakładów i optymalizacji zużycia paliwa. Poza tym ciągniki Q są produkowane w fabryce w Suolahti w Finlandii, która jest w całości zasilana energią odnawialną.


Certyfikowani dealerzy serii Q

- Seria Q to wysokiej jakości ciągniki, a klienci zasługują na równie wysoką jakość usługi. Aby zapewnić najlepsze wrażenia z użytkowania ciągników, wprowadziliśmy program certyfikacji dla dealerów serii Q – komentuje dyrektor handlowy Matti Tiitinen.

Dealerzy oferują dobrą dostępność części zamiennych oraz elastyczne opcje finansowania zapewniające pełną kontrolę kosztów, a także flotę ciągników wyposażonych w systemy telematyczne (Connected), wykorzystujące najnowsze narzędzia zdalnej diagnostyki w celu zaplanowania serwisu w momencie najbardziej dogodnym dla rolnika. 


Już od jesieni 2022 roku!

Seryjna produkcja Valtry Q rozpocznie się jesienią 2022 roku, a pierwsze ciągniki mają zostać dostarczone w październiku. Ogólnodostępna wirtualna premiera ciągników Valtra Q odbędzie się 2. września.


Modele serii Valtra Q

model silnik Agco Power moc standard/boost mom. obr.
standard/boost
Q225 74 LFTN-D5 230/250 KM 1000/1100 Nm
Q245 245/265 KM 1100/1200 NM
Q265 265/290 KM 1200/1280 NM
Q285 285/305 KM 1280/1280 Nm
Q305 305/305 KM 1280/1280 NM

opr. aj

fot. firmowe

23. czerwiec 2024 06:27