r e k l a m a

Partner serwisu

Valtra sama zawróci na polu dzięki SmartTurn

Valtra sama zawróci na polu dzięki SmartTurn

Valtra wprowadza kolejną funkcję ułatwiającą pracę traktorzysty. Dzięki SmartTurn ciągnik sam zawróci na uwrociach. 

Wraz z funkcją Auto U-Pilot, czyli automatyzacją czynności wykonywanych na uwrociach i autoprowadzeniem Valtra Guide, nowy SmartTurn uzupełnia pakiet funkcji wykonywanych automatycznie przez oprogramowanie ciągnika na podstawie sygnału GPS. Kierowcy ciągników Valtra mając do dyspozycji funkcję SmartTurn, nie muszą martwić się o skręcanie na uwrociach. Ciągnik zawróci samodzielnie.

Co daje SmartTurn?

Mając, podczas pracy w polu, do dyspozycji pakiet wspomnianych wyżej funkcji operator w zasadzie nie musi dotykać kierownicy. Nie tylko poprawia dzięki temu precyzję pracy, ale również oszczędza czas i paliwo, zapobiega nadmiernemu ugniataniu gleby i umożliwia traktorzyście całkowitą koncentrację na jakości pracy przyczepionej maszyny lub narzędzia uprawowego.SmartTurn krok po kroku

Rozpoczynając pracę z funkcją SmartTurn należy w pierwszej kolejności zdefiniować granicę pola oraz uwrocia, chyba że są one już zaprogramowane w systemie Valtra Guide. Kolejnym krokiem jest kalibracja wymaganego kąta skrętu, zgodnie z rodzajem i szerokością roboczą maszyny towarzyszącej, poprzez ostre skręcanie w prawo i w lewo. Ostatnim krokiem jest wybór jednej z dwóch opcji skręcania: 

W trybie zawracania na uwrociu ciągnik automatycznie skręca, wykonując ciasny nawrót w kształcie litery U i wjeżdża w sąsiednią linię prowadzenia. Ten tryb wymaga jednak stosunkowo szerokiego uwrocia.
Drugą opcją jest zawracanie etapowe, w którym ciągnik automatycznie skręca na uwrociu i wjeżdża w trzecią, czwartą lub dalszą linię prowadzenia. Dzięki temu uwrocie może być węższe niż w przypadku wykonywania ciasnych nawrotów.


Zapomnieć o kierowaniu na polu

Kierowanie ciągnikami z Suolahti, wyposażonymi w Auto U-Pilot, automatyczne prowadzenie Valtra Guide i nowy SmartTurn, w pracach polowych wymaga niewielkiej uwagi ze strony operatora. Dzięki temu można skupić się na precyzyjnej pracy narzędzi i maszyn przyczepianych i zawieszonych na TUZ, nawet gdy zbliżamy się do uwrocia. Co ważne, SmartTurn precyzyjnie i bezpiecznie poprowadzi ciągnik w kurzu i pyle lub w przy mglistej pogodzie.
Valtra N i T piątej generacji

SmartTurn dostępny jest od kwietnia 2022 roku w ciągnikach serii N5 i T5. W kolejnych miesiącach bieżącego roku będzie dostępny również w modelach czwartej generacji i innych seriach piątej generacji. SmartTurn to nowa funkcja oprogramowania, która nie wymaga żadnych modyfikacji mechanicznych w ciągnikach wyposażonych w Valtra Guide. Wystarczy aktualizacja oprogramowania

opr. aj

fot. firmowe

Zobacz także