StoryEditor

Valtra sama zawróci na polu dzięki SmartTurn

Valtra wprowadza kolejną funkcję ułatwiającą pracę traktorzysty. Dzięki SmartTurn ciągnik sam zawróci na uwrociach. 

28.04.2022., 00:00h

Wraz z funkcją Auto U-Pilot, czyli automatyzacją czynności wykonywanych na uwrociach i autoprowadzeniem Valtra Guide, nowy SmartTurn uzupełnia pakiet funkcji wykonywanych automatycznie przez oprogramowanie ciągnika na podstawie sygnału GPS. Kierowcy ciągników Valtra mając do dyspozycji funkcję SmartTurn, nie muszą martwić się o skręcanie na uwrociach. Ciągnik zawróci samodzielnie.

Co daje SmartTurn?

Mając, podczas pracy w polu, do dyspozycji pakiet wspomnianych wyżej funkcji operator w zasadzie nie musi dotykać kierownicy. Nie tylko poprawia dzięki temu precyzję pracy, ale również oszczędza czas i paliwo, zapobiega nadmiernemu ugniataniu gleby i umożliwia traktorzyście całkowitą koncentrację na jakości pracy przyczepionej maszyny lub narzędzia uprawowego.SmartTurn krok po kroku

Rozpoczynając pracę z funkcją SmartTurn należy w pierwszej kolejności zdefiniować granicę pola oraz uwrocia, chyba że są one już zaprogramowane w systemie Valtra Guide. Kolejnym krokiem jest kalibracja wymaganego kąta skrętu, zgodnie z rodzajem i szerokością roboczą maszyny towarzyszącej, poprzez ostre skręcanie w prawo i w lewo. Ostatnim krokiem jest wybór jednej z dwóch opcji skręcania: 

W trybie zawracania na uwrociu ciągnik automatycznie skręca, wykonując ciasny nawrót w kształcie litery U i wjeżdża w sąsiednią linię prowadzenia. Ten tryb wymaga jednak stosunkowo szerokiego uwrocia.
Drugą opcją jest zawracanie etapowe, w którym ciągnik automatycznie skręca na uwrociu i wjeżdża w trzecią, czwartą lub dalszą linię prowadzenia. Dzięki temu uwrocie może być węższe niż w przypadku wykonywania ciasnych nawrotów.


Zapomnieć o kierowaniu na polu

Kierowanie ciągnikami z Suolahti, wyposażonymi w Auto U-Pilot, automatyczne prowadzenie Valtra Guide i nowy SmartTurn, w pracach polowych wymaga niewielkiej uwagi ze strony operatora. Dzięki temu można skupić się na precyzyjnej pracy narzędzi i maszyn przyczepianych i zawieszonych na TUZ, nawet gdy zbliżamy się do uwrocia. Co ważne, SmartTurn precyzyjnie i bezpiecznie poprowadzi ciągnik w kurzu i pyle lub w przy mglistej pogodzie.
Valtra N i T piątej generacji

SmartTurn dostępny jest od kwietnia 2022 roku w ciągnikach serii N5 i T5. W kolejnych miesiącach bieżącego roku będzie dostępny również w modelach czwartej generacji i innych seriach piątej generacji. SmartTurn to nowa funkcja oprogramowania, która nie wymaga żadnych modyfikacji mechanicznych w ciągnikach wyposażonych w Valtra Guide. Wystarczy aktualizacja oprogramowania

opr. aj

fot. firmowe

13. lipiec 2024 08:54