StoryEditor

Unia ma 140 lat!

Mija już 140 lat od kiedy August Ventzki założył w Grudziądzu przedsiębiorstwo, z którego wywodzi się jeden z czołowych polskich producentów sprzętu rolniczego – firma Unia.

08.03.2022., 00:00h

Początki Unii jeszcze w IXX wieku

W 1882 roku w Grudziądzu August Ventzki założył firmę, która dziś jest znanym na świecie producentem sprzętu rolniczego. W 166. rocznicę urodzin założyciela, czyli 1 marca br., Unia uruchomiła stronę internetową www.140lat.uniamachines.com poświęconą historii rozwoju firmy. 

140 lat historii

Możemy tam prześledzić historię rozwoju marki, począwszy od narodzin samego założyciela, który pochodził z Warmii (ówczesne Prusy Wschodnie), a jego rodzina wywodziła się z polskiej szlachty. Jako syn kołodzieja, miał zamiłowanie do techniki i wrodzone zdolności manualne, więc po ukończeniu szkoły podstawowej dalej rozwijał swoje umiejętności i zamiłowania odbywając staże, studia i podejmując pracę w Europie Zachodniej.


Najpierw był pług

Po przyjeździe w 1882 roku do Grudziądza, młody inżynier założył niewielki warsztat rzemieślniczy, w którym wraz z dwoma pracownikami naprawiał sprzęt rolniczy. Po jakimś czasie, po skargach okolicznych rolników na niską jakoś dostępnych wówczas narzędzi rolniczych, a zwłaszcza pługów, August Ventzki opracował i stworzył własny pług, który szybko zyskał uznanie w oczach użytkowników. Tak narodziła się historia marki Unia. 
Dziś firma ma 4 zakłady produkcyjne, w których zatrudnia łącznie 1200 pracowników. Na 11,5 ha powierzchni produkcyjnej powstaje ok. 700 maszyn, urządzeń i narzędzi uprawowych Unia.

Zobacz film z testu dwóch agregatów uprawowych Unii

opr. aj

fot. firmowe, Płachta

22. lipiec 2024 14:20