Konstrukcja opryskiwacza Amazone UX 4201 Super wskazuje to, co aktualnie jest istotne w ochronie roślin. Mówiąc wprost – oprysk i cena są na poziomie Ligi Mistrzów.
Wersja 01
Seria opryskiwaczy UX trafiła na rynek w 2005 r. Później były drobne aktualizacje, aż w 2017 r. zaprezentowano generację maszyn z oznaczeniem 01. Oprócz nowego centrum obsługi opryskiwacz wyróżnia się zwłaszcza nowym układem prowadzenia belki.
Nie ma w nim układów stabilizacji, ponieważ za wszystko odpowiadają liczne czujniki i hydraulika. To wystarczający powód, aby sprawdzić maszynę w pracy.
Bogaty pakiet
Producent dostarczył do testu opryskiwacz UX 4201 ze zbiornikiem o pojemności 4200 l, belką o szerokości 27 m i niemal pełnym wyposażeniem. Jest zatem belka „Super L2” z układami ContourControl, SwingStop, a także rozpylacze co 25 cm, zestaw ISOBUS ComfortPaket z terminalem Amatron4 i AmaPilot+, GPS-Switch i GPS Track. Wyjątkowy jest także pakiet do sterowania load sensing. Ma funkcję wspomagania wydatku oleju z akumulatorem hydrauliczno-gazowym dla ciągników ze zbyt słabą hydrauliką.
Żyroskop na tylnej osi
Zaczep górny jest wąski, dwie pompy AR280BP (2 ? 260 l/min) napędzane są od WOM, na zaczepie umieszczono żyroskop do tylnej osi skrętnej – więc nie ma na co narzekać. To samo dotyczy kierowania: przy wyższych prędkościach kąt skrętu jest proporcjonalnie ograniczony (z informacją na terminalu!).
Automatyka
Układ kierowniczy jest wyłączany przy prędkości większej niż 25 km/h, gdy belka polowa jest rozłożona. Po złożeniu belki dzieje się tak już przy prędkości 15 km/h – to świetnie rozwiązanie!
Cały artykuł znajdą Państwo w magazynie „profi” 3/2020 od str. 38
opr. jj