Nie bez powodu producent chwali się, że to jedyne maszyny na rynku, które mogą sprostać takim wymaganiom.
Brona talerzowa
W siewnikach Terrasem do siewu w mulcz, przygotowanie gleby odbywa się za pomocą dwurzędowego brony talerzowej z tarczami gładkimi lub ząbkowanymi. Bezobsługowe, tarcze o średnicy 510 mm rozluźniają glebę na całej szerokości roboczej. W miejscu ułożenia nasion zostawiają przygotowaną do siewu warstwę gleby. Maszyna wyposażona jest w bezstopniową, hydrauliczną regulację głębokości roboczej.
Jeden przejazd roboczy
Terrasem pozwala siać bezpośrednio po przejeździe kombajnu (w ściernisko), bo wszystkie wymagane czynności robocze odbywają się w jednym przejeździe. Pierwszym elementem zestawu jest kompaktowa brona talerzowa. Firma wyjaśnia, że istotne znaczenie ma tu geometria talerza i jego kątem nachylenia.
Następnie odbywa sie zagęszczenie rozluźnionej roli wraz z wymieszaną sieczką. Oponowy wał zagęszczający o dużej powierzchni kontaktu z podłożem jest odpowiednim narzędziem do tego zadania. Wspiera on tzw. efekt kapilarny, dzięki czemu nasiona są zaopatrywane w wodę podczas kiełkowania. Nasiona trafiają do rowków utworzonych w glebie za pomocą redlicy Dualdisc zamontowanej na równoległym układzie zawieszenia. Redlica wywiera niezbędny nacisk, aby nasiona znalazły się w wilgotnej warstwie roli.
Siew bezpośredni
Ponieważ jest tylko jeden przejazd, parowanie wody jest ograniczone, a dzięki pokryciu ziemią wraz z resztkami pożniwnymi na wierzchu pola zostaje warstwa odporna na erozję. System Disc firmy Pöttinger nadaje się do lekkich, średnich i ciężkich warunków glebowych, które pozwalają na minimalną uprawę roli. Ważne jest, aby po zbiorze ściernisko nie pozostawało zbyt długo odsłonięte bez uprawy roli.
opr. jj