Dzień innowacji u Strubego
Znany w kręgach rolniczych hodowca i dystrybutor nasion buraka cukrowego – Strube – zaprosił rolników specjalizujących się w hodowli tej rośliny na dzień innowacji. Oprócz nowych odmian buraków zaprezentował również nowoczesne technologie inteligentne, które Strube wykorzystuje w uprawie roślin i kontroli jakości nasion.
BlueBob – niebieski znaczy przyjazny środowisku
W akcji można było zobaczyć prototyp nowego robota pielącego, którego nazwa Niebieski Bob (ang. BlueBob) nawiązuje do ochrony środowiska naturalnego. W przyszłości inteligentne oprogramowanie robota, dzięki zastosowaniu metod komputerowej analizy obrazu, będzie w stanie odróżniać buraki od chwastów. Jednak podczas demonstracji robot nie dysponował jeszcze taką technologią.
Znajduje siewkę buraka na bazie sygnału GPS
BlueBob o masie 1,2 t samodzielnie porusza się w uprawach buraków prowadząc koła w międzyrzędziach dzięki zastosowaniu nawigacji z sygnałem korygujących RTK. Glebę w międzyrzędziach spulchnia za pomocą redlic ograniczając wzrost i rozwój chwastów. Znane już jest podobne tego typu urządzenie – robot pielący Dino francuskiego startupu Naio-Technologies. Jednak BlueBob oferuje dodatkowe zgrzebła napędzane hydraulicznie, które spulchniają glebę w rzędach roślin. Mogą pracować w początkowych etapach wzrostu roślin: od wschodów aż do zakrycia liśćmi międzyrzędzi. Na razi BlueBob nie rozpoznaje gatunku roślin, a pozycje buraków cukrowych określa bazując na precyzyjnym sygnale satelitarnym pracując z dokładnością RTK.
Wykrywanie chwastów online
Wiosną 2021 roku Strube planuje zaprezentować pierwszy model BlueBoba z funkcją wykrywania chwastów online. Producent żywi nadzieję, że taka technologia sprawdzi się nie tylko w usuwaniu chwastów na poletkach doświadczalnych, ale również na dużych plantacjach.
Współpraca z Naio Technologies i Centrum Rozwoju Technologii Rentgenowskiej
Strube opracowuje robota pielącego BlueBob, aby uprawa buraków cukrowych była bardziej opłacalna, zrównoważona i przede wszystkim przyjazna dla środowiska. W projekt zaangażowana jest firma Naio oraz Centrum Rozwoju Technologii Rentgenowskiej im. Fraunhofera.
opr. aj