StoryEditor

Steyr od 75 lat!

Od prostego konia pociągowego, aż po nowoczesne ciągniki Steyr Terrus o mocy do 313 KM. 

19.03.2022., 00:00h

W 2022 r. marka Steyr obchodzi jubileusz 75-lecia od wyprodukowania w 1947 r. pierwszego ciągnika - modelu 180. Obecnie marka rodem z Austrii jest częścią koncernu CNH.

Czerwono-białe maszyny

Mało kto pamięta, że pierwszy ciągnik marki Steyr, wyprodukowany w 1947 roku model 180 był w kolorze… zielonym. Charakterystyczne czerwono-biała szata pojawiła się niespełna 20 lat później – w 1966 roku. Po kolejnych 8 latach produkcja ciągników przeniesiono z miejscowości Steyr do St. Valentin, gdzie są produkowane do dziś. Po 30 latach, w 1996 roku dział maszyn rolniczych marki Steyr, został przejęty przez Case Corporation, w owym czasie firmę-matkę Case IH.

Przekładnia bezstopniowa w Steyr

Pierwsze ciągniki Steyr z przekładnią bezstopniową pojawiły się w sprzedaży w 1999 roku, a w lutym 2005 r. z taśm produkcyjnych zjechał półmilionowy ciągnik tej marki. Obecnie w St. Valentin mieści się europejska centrala marek Case IH i Steyr, w której pracuje ponad 600 osób, a marka Steyr jest obecna w 20 europejskich krajach.

Technologia przyszłości

Austriacki producent stawia na rozwój nowoczesnych technologii. Wyrazem tego jest zaprezentowany na targach Agritechnica 2019 futurystyczny ciągnik, który przedstawia możliwy kierunek przyszłych prac konstrukcyjnych. Układ zasilania stanowi napęd hybrydowy, połączenie silnika spalinowego, generatora i szeregu indywidualnie sterowanych silników elektrycznych.

Hybrydowy Steyr

W 2022 r. przedstawiono koncepcję hybrydowego układu przeniesienia napędu, który stanowi kolejny krok w rozwoju ciągników Steyr. W lekkich ciągnikach o dużej mocy wykorzystano zalety napędu elektrycznego, dzięki któremu zredukowano zużycia paliwa średnio o 8%. Podczas ciężkich prac polowych z narzędziami uprawowymi zapewnia dużą siłę uciągu, a zróżnicowanie momentu obrotowego na kołach, zmniejsza promień skrętu. Oprócz tego energią elektryczną można zasilać narzędzia przez umieszczone z tyłu i przodu maszyny, wysokonapięciowe gniazda.

Historia vs nowoczesność

- Pod względem technologicznym pierwszy ciągnik Steyr 180, a flagowy model Terrus, pochodzą z dwóch światów, lecz oba mają wspólny mianownik – jakość wykonania - powiedział Hannes Wogerbauer, kierownik produkcji ciągników Steyr w St. Valentin.

- Model 180 cechowała niska masa, zwrotność i moc, połączenie cech, które wcześniej nie było powszechne w ciągniku. Nasze obecne konstrukcje podtrzymują te elementy, lecz oczywiście są wzbogacone o szereg innych innowacji jak opatentowany system hamulcowy S-Brake - podsumowuje Christian Huber, wiceprezes CNH Industrial ds. globalnego zarządzania produktem w segmencie ciągników.

opr. aj

fot. firmowe

24. maj 2024 05:35