StoryEditor

Steketee: inteligentny pielnik!

Lemken, właściciel marki Steketee prezentuje automatyczny pielnik IC-Weeder AI wykorzystujący sztuczną inteligencję do sterowania elementami roboczymi w międzyrzędziach i między roślinami w rzędzie. A to nie wszystkie nowości…

06.02.2022., 00:00h

Pielnik ze sztuczną inteligencją

Według producenta inteligentny pielnik IC-Weeder AI jest w stanie rozpoznać pojedyncze rośliny w uprawie, dzięki kamerom rozmieszczonym nad każdym rzędem. Na bazie dostarczanego przez nie obrazów, sztuczna inteligencja steruje ruchami bocznych podcinaczy w kształcie sierpów, aby dopasować się do obsady roślin i zwalczać chwasty w rzędach. 

Trzy zdjęcia na sekundę

Kamery są umieszczone wewnątrz pielnika w specjalnej obudowie, więc pracują niezależnie od natężenia światła słonecznego – z taką samą precyzją w słoneczny lub pochmurny dzień, ale także w nocy. Przesyłają trzy obrazy na sekundę do komputera centralnego, który według producenta rozpoznaje siewki roślin z dokładnością 95%. 

Napędzane pneumatycznie sierpowe noże pracujące w rzędach zbliżają się do roślin na odległość 2 cm. Hydraulicznie przesuwana, w prawą lub lewą stronę, rama prowadzi maszynę w uprawie z prędkością roboczą ok. 3 km/h. Producent informuje, że pielnik IC-Weeder AI o szerokości roboczej 3 m będzie dostępny od tego roku, w pierwszej kolejności do pielenia buraków cukrowych.

Oprysk podczas pielenia

Połączenie mechanicznego zwalczania chwastów i opryskiwania rzędowego pozwala ograniczyć ilość środków chemicznych w uprawach rzędowych. Dlatego Lemken rozszerza gamę narzędzi marki Steketee o przedni zbiornik SprayHub. W skład układu opryskującego wchodzi również SprayKit na pielniku. Przedni zbiornik jest wyposażony we własne elementy sterujące, mieszadło i układ płukania. Co ważne, ilość zużywanej cieczy jest zależna od prędkości roboczej, aby utrzymać stałą dawkę środków. SprayHub jest dostępny w dwóch opcjach – ze zbiornikiem o pojemności 1100 lub 1500 l. Oprócz pielnika IC-Weeder może on współpracować również z innymi urządzeniami. Sterowanie sekcjami roboczymi aktualnie odbywa się ręcznie, ale producent planuje wprowadzić sterowanie oparte na sygnale GPS.

opr. aj

fot. firmowe

19. czerwiec 2024 00:30