StoryEditor

Stal szlachetna wymaga pielęgnacji

Choć jest nierdzewna, ale dla uzyskania estetycznej powierzchni warto skorzystać ze specjalistycznych preparatów, które nadadzą jej estetyczny wygląd.

25.07.2022., 00:00h

Wybierając preparat, należy kierować się nie tylko jego składem, ale też przeznaczeniem. Do uporczywych zabrudzeń na różnych powierzchniach metalowych dobrze jest wykorzystać środek do odnawiania metalu, zawierający materiał ścierny, dzięki czemu zadziała na rdzę powierzchniową, śniedź, wapno czy kamień kotłowy. Tego typu preparatów można używać nie tylko do pielęgnacji stali, ale także miedzi, aluminium, chromu czy mosiądzu. Niektóre z nich są też odpowiednie do szkła i tworzyw szklano-ceramicznych. Warto zwrócić uwagę na opis na opakowaniu i sprawdzić do jakich powierzchni można zastosować dany produkt. 

Pierwszy krok

– Przy mocnych zabrudzeniach dobrze jest zastosować najpierw silny środek czyszczący do stali nierdzewnej, który usunie m.in. zaschnięte zanieczyszczenia, tłuste plamy i wszelkiego rodzaju pyły. Będzie to pierwszy krok w procesie czyszczenia, który przygotuje stal do dalszej renowacji i konserwacji. Potem można wykorzystać łagodniejsze preparaty, takie jak olej konserwacyjny do stali szlachetnej czy pasta polerska – ich zadaniem będzie nie tylko doczyszczenie powierzchni, ale także stworzenie równomiernej, wodoodpornej powłoki, która zapobiegnie ponownemu zabrudzeniu elementów – mówi Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

Zwróć uwagę na preparaty lepkie

Ważna jest także konsystencja produktu i jego skład. Środki w formie płynu nie sprawdzą się do powierzchni pionowych, do których lepiej stosować preparaty lepkie i gęste, by nie spływały z czyszczonych materiałów. W wielu branżach istotne jest także sprawdzenie czy środek nie jest szkodliwy dla środowiska i jest wolny od fosforanów, rozpuszczalników organicznych czy substancji żrących, oraz czy może być stosowany w miejscach, gdzie przechowuje się żywność takich jak np. rzeźnie lub stołówki. Przy myciu stali nierdzewnej należy uważać, by nie porysować powierzchni, gdyż będzie to miało negatywny wpływ na funkcjonalność oraz wygląd elementu. Aby uniknąć zarysowań i mikrouszkodzeń warto wybierać delikatne środki, a przede wszystkim używać ich zgodnie z instrukcją. 

Z materiałami ścierającymi czy bez nich?

– Jeśli w składzie preparatu są materiały ścierające, powinny one mieć kulisty kształt i odpowiednią twardość, aby proces mycia był skuteczny, a jednocześnie delikatny dla powierzchni. Takim składnikiem jest tlenek glinu, który znajduje się w niektórych środkach do odnawiania metalu. Produkty bez materiału ścierającego są łagodniejsze, przez co odpowiednie do polerowania i nadawania pożądanego wyglądu stalowym elementom. Aby powierzchnie prezentowały się estetycznie warto używać pasty polerskiej czy oleju konserwacyjnego do stali szlachetnej. Produkty te należy nakładać cienką warstwą, a następnie polerować miękką ściereczką. Używanie szczotek i twardych, szorstkich gąbek jest niewskazane, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię – tak kolejne etapy opisuje Ewa Paprocka z Würth Polska.

Uwaga na mikrouszkodzenia

Po gruntownym myciu stal należy spłukać obficie wodą i wytrzeć do sucha, aby nie powstały zacieki. Zarówno do wycierania jak i polerowania warto stosować miękkie ściereczki z mikrofibry – są one trwałe, łatwe w praniu, a przede wszystkim skutecznie wygładzają, nie powodując mikrouszkodzeń w powierzchniach. Stal szlachetna jest trwała, odporna na wiele czynników i dobrze się prezentuje, dzięki czemu znajduje zastosowanie w pracy wielu fachowców. Niezależnie od tego w jakiej branży prowadzimy działalność, warto zwrócić uwagę w jakim stanie są stalowe elementy, których używamy. Stosowanie profesjonalnych środków do czyszczenia pozwoli zachować długą żywotność i ładny wygląd komponentów i powierzchni. 

opr. jj, fot. Würth

21. maj 2024 06:25