StoryEditor

Siwi Combi-Hitch – szybkie i bezpieczne podpinanie maszyn

Firma Siwi opracowała w pełni automatyczny system zaczepowy Combi-Hitch. Obecnie rozwiązanie zyskało homologację UE dotyczącą bezpieczeństwa pracy w rolnictwie.

11.02.2022., 00:00h

Podczepiaj maszyny bez wysiadania

Podczepianie i odczepianie maszyn od ciągnika, zwłaszcza gdy musimy jeszcze podłączyć wałek przekaźnika mocy i pakiet przewodów hydraulicznych, pneumatycznych i elektrycznych bywa irytujące. Szczególnie gdy musimy wykonać tę czynność kilka lub kilkanaście razy w trakcie dnia, np. jeśli ten sam ciągnik wykorzystujemy do załadunku, transportu i rozładunku bel słomy. Ciekawe rozwiązanie tego problemu proponuje holenderska firma Siwi. System Combi-Hitch, przy wykorzystaniu prostego terminalu sterującego i jednej pary złącz hydraulicznych pozwala na podpięcie lub odpięcie maszyny w czasie krótszym niż 30 sekund. I to bez wysiadania z kabiny!
 

Jak działa system Combi-Hitch?

Narzędzia systemu Combi-Hitch są dostępne w kilku wersjach. Zawieszany na tylnym TUZ moduł TM800 powstał z myślą o współpracy z ciągnikami rolniczymi o mocy 145 – 450 KM. Łącznie można na nim zamontować do 8 par gniazd hydraulicznych i 2 gniazda elektryczne. Oprócz nich dostępne są szybkozłącza pneumatyczne do hamulców, gniazdo ISOBUS i obwód sterownia LoadSensing. Moduł waży ok. 250 kg. Aby podłączyć maszynę lub przyczepę wyposażoną w odpowiedni sprzęg, należy do niej podjechać i opuścić ramiona podnośnika. Gdy elementy łączące obu sprzęgów połączą się wskutek podnoszenia ramion TUZ, musimy uruchomić przepływ oleju do pary gniazd odpowiedzialnej za sterowanie sprzęgiem. Następnie na terminalu sterującym wybieramy odpowiedni przycisk, po czym nastąpi zadziałanie blokady. Zaraz potem zostanie podłączony WOM i przewody hydrauliczne.

Sposób działania sprzęgu dobrze widać na animacji:


Nie tylko ciągniki

Oprócz ciągników, osobny moduł sprzęgu Combi-Hitch można łączyć również z sieczkarniami polowymi. W tym przypadku sprzęg również pozwala na obsługę hydrauliki zewnętrznej (w tym układu LS), układu pneumatycznego, ISOBUS i innych sterowników. Jak już wspomniałem moduły łączone z ciągnikiem lub sieczkarnią pozwalają na szybkie podczepianie i odczepianie maszyn i przyczep. Oczywiście aby było to możliwe, maszyna lub przyczepa musi zostać wyposażona w odpowiedni moduł sprzęgu. Jest on na stałe połączony z zaczepem kulowym K80. WOM i przewody pneumatyczne i hydrauliczne również są na stałe połączone z jedną stroną sprzęgu. Funkcję stopy podporowej pełni solidna płyta stalowa.


 

Co możemy zyskać?

System Siwi to większe bezpieczeństwo, ponieważ dzięki w pełni automatycznemu systemowi sprzęgania nie ma ludzi między ciągnikiem a maszynami.
Według Siwi, duńscy i międzynarodowi klienci wyrażają pozytywne opinie i zgłaszają wzrost wydajności nawet o 25 procent. System Siwi umożliwia dołączanie i odłączanie rozsiewacza w ciągu zaledwie pięciu sekund. Producent zapewnia, że system jest tak wytrzymały, że został zaprojektowany dla maszyn i ciągników o mocy do 450 KM
 

Teraz z homologacją UE

W 2021 roku producent pracował nad aktualizacją homologacji. W pełni automatyczny system sprzęgania spełnia najnowsze wymagania UE i został tym samym oficjalnie zatwierdzony.
 
opr. ap
fot. firmowe
27. maj 2024 09:20