StoryEditor

Siewnik Ipass w barwach Mzuri

W zeszłym roku firma Mzuri wprowadziła siewnik Ipass w barwach Izona. Ostatnio podjęła jednak decyzję o zmianie jego kolorystyki na pomarańczową. Jeszcze tego lata powinniśmy zobaczyć go w Polsce.

28.04.2022., 00:00h

W zeszłym roku firma Mzuri wprowadziła siewnik Ipass w barwach Izona, o czym pisaliśmy TUTAJ. Ostatnio podjęła jednak decyzję o zmianie jego kolorystyki na pomarańczową. Według producenta siewnik Ipass jest przeznaczony do gospodarstw stosujących technologię siewu bezpośredniego przy zachowaniu dużej wydajności i jakości pracy na różnych rodzajach gleby. Główne zmiany, w stosunku do wersji zaprezentowanej w zeszłym roku pod marką Izona, obejmują zespół redlic i mniejszy zbiornik ciśnieniowy o pojemności 5000 l (wcześniej miał pojemność 7000 l).

Wysiew połową siewnika

System dozowania zaprojektowano z myślą o każdym rodzaju nawozu mineralnego i o różnorakich rodzajach nasion, w tym małych nasionach roślin oleistych, nasionach traw, kukurydzy i fasoli ozimej – przy zachowaniu dużych prędkości roboczych. Cztery elektryczne dozowniki o regulowanej prędkości (dwa do nasion i dwa do nawozu) zapewniają możliwość wyłączenia wysiewu na połowie szerokości siewnika. Różnorakie konfiguracje redlic we wszystkich wariantach szerokości roboczych: 4,0 m, 4,8 m, 6,0 m i 8,0 m umożliwia pracę siewnikiem Ipass na różnych typach gleb, w tym na uprawach okrywowych, ściernisku, użytkach zielonych, a nawet na gruntach uprawnych.

Technologia siewu Mzuri Ipass

Tarcze z przodu agregatu przecinają resztki pożniwne, które następnie są rozsuwane przez główną redlicę, która aplikuje nawóz poniżej strefy siewu. System przegubów kulowych prowadzi zlokalizowane z tyłu redlice wysiewające nasiona, dzięki czemu podążają one automatycznie po pasach wysianego wcześniej nawozu. Producent zapewnia, że dzięki zawieszeniu równoległobocznemu redlic, głębokość wysiewu jest stała, niezależnie od nierówności terenu. Gleba jest zagęszczana przez V-kształtne pojedyncze koła kopiujące.

- W związku z ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie i gwałtownymi wzrostami cen środków produkcji, korzyści płynące z precyzyjnej aplikacji nawozu przyćmiewają wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania tego typu systemu i pozwalają wprowadzić duże oszczędności - komentuje Martin Lole -założyciel Mzuri, - W przypadku upraw wiosennych, stosując pasowy wysiew nawozu, zużywamy do 100 kg/ha nawozu mniej w porównaniu z rozsiewem jednorazowym.

Z Birmingham do Polski

Po trzech latach intensywnego rozwoju Mzuri Ipass jeszcze przed oficjalną premierą tego lata w Polsce, zostanie zaprezentowany na początku maja podczas targów rolniczych Lamma w Birmingham w Anglii.

opr. aj

fot. firmowe

13. czerwiec 2024 22:07