StoryEditor

Seria Claas Variant 500 – sześć modeli pras

Na sezon 2023 Claas wprowadza nowe prasy ze zmienną komorą prasującą. Modele te charakteryzują się większym wyborem ogumienia, uproszczoną konserwacją i nowym wzornictwem.

13.08.2022., 00:00h

Prasy Variant 560 i 565 mogą prasować bele o średnicy od 0,90 do 1,60 m, a Variant 580 i 585 aż do 1,80 m. Modele Variant 560 RF i 580 RF pracują ze spiralnym rotorem podającym Roto Feed. W wersji RC są dostępne cztery modele Variant (560, 565, 580 i 585) ze spiralnym czterogwiazdowym rotorem tnącym Roto Cut, zapewniając wysoką gęstość prasowania. 

Mocny rotor tnący

W ofercie dostępne są modele Variant 565 RC i 585 RC z komponentami napędowymi HD obejmującymi: wzmocnione łańcuchy napędowe, mocny rotor tnący z 8-milimetrowymi gwiazdami o podwójnych zębach i specjalnym zabezpieczeniem noży. W przeciwieństwie do dwóch innych modeli Variant RC ze sprawdzonym 14-nożowym przyrządem tnącym o teoretycznej długości cięcia 70 mm, te dwie prasy mają teraz 17-nożowy przyrząd tnący o teoretycznej długości cięcia 60 mm. Dostępna w standardzie podłoga przyrządu tnącego Pro może być hydraulicznie opuszczana, aby usunąć zatory za pomocą przycisku w kabinie ciągnika. Noże zostają przy tym automatycznie pozbawione ciśnienia. Aby zawczasu zapobiegać zatorom, podłoga przyrządu żniwnego Pro kompensuje nierówności pokosu przez możliwość obniżenia się o 30 mm i automatyczny powrót do pozycji wyjściowej. Sygnał dźwiękowy ostrzega przy tym operatora jeszcze przed zablokowaniem rotora, dzięki czemu ma wystarczająco dużo czasu na zmniejszenie prędkości jazdy.

Miękki rdzeń beli

Inżynierowie skupili się przede wszystkim na nowej regulacji ciśnienia prasowania. Obejmuje ona nowy blok sterowania hydraulicznego z niezależnymi przewodami dla obu ramion napinających. Dzięki temu pomiar pozycji i ciśnienia prasowania dla obu ramion może być wykonywany niezależnie. Ponadto nowo opracowane oprogramowanie sterujące nie tylko optymalizuje proces prasowania, dzięki czemu nawet w trudnych warunkach pracy w kiszonce z trawy komorę opuszczają idealnie uformowane bele. Nowy system regulacji pozwala również uzyskać większą gęstość prasowania w zewnętrznym obszarze beli, co lepiej je chroni przed działaniem czynników atmosferycznych. Poza tym w razie potrzeby, na przykład podczas prasowania siana, możliwe jest bardziej precyzyjne ustawienie miękkiego rdzenia. Wymiar i ciśnienie prasowania miękkiego rdzenia można regulować niezależnie dla każdych warunków pracy.

Owijanie z osłoną krawędzi teraz w standardzie

Podczas owijania jako pierwsze rzuca się w oczy udane położenie rolki z siatką, która jest przymocowana o 25 cm niżej niż w poprzedniej generacji, co umożliwia łatwą i bezpieczną wymianę rolki. Nowy, niezależny od średnicy rolki hamulec siatki dla zapewnienia stałego naprężenia siatki, dodatkowo ulepszona płyta podająca i nowy wyzwalacz noży gwarantują bezproblemowe zakończenie owijania w każdych warunkach pracy. 

W pełni automatyczne owijanie w prasie Variant serii 500 zostało zaadoptowane z poprzedniej serii. To samo dotyczy owijania Covered XW z siatką owijającą o szerokości 1,30 m i osłoną krawędzi, która teraz jest dostępna w standardzie. Owijanie i duża prędkość pasów do 3 m/s oraz szybkie opróżnianie komory pozwalają zminimalizować czasy przestojów. Na życzenie wszystkie modele można, jak zwykle wyposażyć w owijanie sznurkiem.

Ochrony gleby jest się coraz ważniejsza, szczególnie podczas prac na terenach wrażliwych na ugniatanie. Dlatego Claas oferuje dla serii Variant 500 nowe opcje ogumienia do rozmiaru 560/45 22,5, co oznacza średnicę zewnętrzną ponad 1,05 m. Jest to możliwe m.in. dzięki nowo zaprojektowanej ramie podwozia. Na życzenie prasy Variant 500 mogą być dostarczane z pneumatycznym układem hamulcowym.

Centralne sterowanie olejowe

Wszystkie prasy Variant 500 są seryjnie wyposażone w złącza Kennfixx z kolorystycznymi oznaczeniami, co umożliwiają łatwą i szybką identyfikację. Nowe wbudowane filtry zapewniają również oddzielanie ciał obcych w oleju hydraulicznym. Dzięki zmienionym połączeniom wtykowym na dyszlu możliwe jest teraz lepsze dopasowanie do ciągnika i poziome ustawienie prasy Variant dla wszystkich rozmiarów kół. Również połączenia wtykowe kół podbieracza zostały przeprojektowane, aby umożliwić łatwiejsze i bardziej precyzyjne dostosowanie do warunków pracy.

Centralne smarowanie olejowe ma nowy zbiornik oleju i nową, mechanicznie napędzaną pompą olejową, a pozycje szczotek zostały zmienione dla zapewnienia lepszego smarowania przy jednoczesnym niskim zużyciu oleju. Odciąża to środowisko, a dzięki wydłużonej żywotności łańcuchów napędowych zmniejsza koszty eksploatacji. System smarowania po obu stronach maszyny, centralne listwy smarujące i punkty smarowania z trwale oznaczonymi interwałami smarowania upraszczają codzienną konserwację i pozwalają w ten sposób oszczędzić czas.

Cemis 700 zastępuje terminal Operator i Communicator II

Latem 2020 roku rozwiązanie to wprowadzono w kosiarkach Disco na duże areały, prasach kostkujących Quadrant i prasach stałokomorowych Rollant. Teraz terminal Cemis 700 ISOBUS w czarnym kolorze z gładką i łatwą w czyszczeniu powierzchnią stanowi również część wyposażenia pras zwijających serii Variant 500 ze zmienną komorą. Oprócz 10 podświetlanych klawiszy stałych ISOBUS elementem obsługowym terminala jest też regulator obrotowo-przyciskowy. Kolorowy wyświetlacz o wysokim kontraście z dotykową powierzchnią oferuje 7-calową przekątną ekranu i automatyczne przełączanie dzień/noc. Przez wejście kamery możliwe jest wyświetlanie obrazów w czasie rzeczywistym z maksymalnie dwóch kamer, które mogą być przełączane za pomocą przycisku lub automatycznie. Funkcje Aux-O i Aux-N, a także UT1 i UT2 oraz zgodność z normą ISO 11783 są certyfikowane przez Agricultural Industry Electronics Foundation (AEF). Cemis 700 spełnia również wymogi klasy ochrony IP 65. Alternatywnie możliwa jest obsługa przez inne uniwersalne terminale ISOBUS lub przez terminal ISOBUS ciągnika.

opr. jj

13. czerwiec 2024 22:48