StoryEditor

Samojezdny opryskiwacz Kuhn F40 Evo

Kuhn wprowadza na rynek nowy, samojezdny opryskiwacz o unikalnej konstrukcji i wysokiej precyzji oprysku. To sprzęt dla największych gospodarstw i firm usługowych.

20.08.2022., 00:00h

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnego rolnictwa Kuhn wprowadza nowy samojezdny opryskiwacz Kuhn F40 Evo. Opryskiwacz ten został zaprojektowany dla najbardziej wymagających klientów. Konstrukcja opryskiwacza oparta jest na sztywnej ramie, do której w przedniej części zastosowano zawieszenie belki opryskiwacza. Umieszczenie belki opryskowej z przodu przed kabiną zwiększa komfort i wydajność pracy operatora. Kabina opryskiwacza jest szczelna (IV klasa szczelności), przestronna i ergonomiczna. Operator ma do dyspozycji pneumatyczny fotel z wysokim oparciem, klimatyzację, trzy wycieraczki szyb, pełne oświetlenie LED oraz centrum sterowania z dwoma monitorami i joystick. 

Automatyczne napełnianie

Opryskiwacz ma zbiornik główny wykonany ze stali nierdzewnej o pojemności 5000 lub 6000 litrów. Napełnianie zbiornika może odbywać się ze źródła zewnętrznego lub pompą o wydajności 110 l/min. Odbywa się to w pełni automatycznie. Opuszczany hydraulicznie rozwadniacz umożliwia pobieranie środków chemicznych w formie płynnej lub proszkowej. Dodatkowo zastosowano 600 litrowy zbiornik na czystą wodę. 

Producent podkreśla, że w obecnych czasach niskie koszty użytkowania maszyn i niskie zużycie paliwa jest dużą zaletą. Zastosowany w opryskiwaczu Kuhn F40 Evo silnik 6 cylindrowy o pojemności 7,8 litra (Stage V) ma moc 218, 252 lub 280 KM, a jego maksymalny moment obrotowy 1159 Nm jest dostępny już przy 1400 obr./min. Silnik ma pięcioletnią gwarancję. Współpracuje z napędem hydromechanicznym lub w pełni hydrokinetycznym. Układ napędowy i silnik są sterowane elektronicznie, aby optymalizować obroty dostosowując się do aktualnego obciążenia podczas pracy. Takie rozwiązanie znacząco ograniczyło zużycie paliwa i emisję hałasu. Zastosowane osie napędowe umożliwiają kierowanie w tym samym kierunku, zmniejszając wyraźnie promień skrętu. 

Trzy systemy oprysku

Opryskiwacz Kuhn F40 Evo może być wyposażony w trzy różne systemy oprysku:

  • pneumatyczny system zamykania rozpylaczy z możliwością zastosowania od 7 do 15 sekcji, 
  • system oprysku pulsacyjnego Dynapulse z możliwością zastosowania od 7 do 30 sekcji,
  • system Dynapulse EVO, który ma funkcje Dynapulse plus- umożliwia kompensację dawki na łukach i zmienne dawkowanie.

Przyszłościowe rozwiązania

Warto zaznaczyć, że belki z systemem Dynapulse EVO są przygotowane do zastosowania w przyszłości systemu indywidualnej selekcji chwastów i punktowego oprysku herbicydem Kuhn i-spray. Belka opryskiwacza może również być wyposażona w system automatycznej kontroli i utrzymywania belki nad glebą lub roślinami. Można korzystać z belki polowej o szerokości 28 - 50 m oraz wyposażyć ją w 3 lub 5 czujników.

opr. jj

22. lipiec 2024 13:55