StoryEditor

Rostselmash RSM 161 na koniec żniw

Pod koniec żniw przyjrzeliśmy się pracy kombajnu RSM 161 Rostselmash podczas zbioru pszenicy (ok. 8 t/ha).

02.09.2020., 00:00h

W miejscowości Napachanie koło Poznania pracował jeden z największych kombajnów rosyjskiej firmy Rostselmash RSM 161 z hederem o szerokości 7 m. Sześcioklawiszowy kolos napędzany jest 6-cylindrowym silnikiem Cummins o mocy 380 KM.

Układ omłotowy

Przenośnik pochyły modelu RSM wyróżnia odrzutnik przyspieszający zbieraną masę, która trafia do 10-cepowego bębna młócącego o średnicy 800 mm i szerokości 1650 mm. Z odrzutnika za bębnem młócącym materiał kierowany jest do bębna separującego o średnicy 750 mm. Za nim jest też odrzutnik, przekazujący słomę na wytrząsacz. Klepisko pod separatorem i bębnem młócącym jest regulowane hydraulicznie. Układ wyróżnia również możliwość natychmiastowego opuszczenia klepiska w przypadku zapchania młocarni, co uzyskuje się dzięki błyskawicznemu obniżeniu ciśnienia w układzie hydraulicznym. Aby ułatwić szybką reakcję, przycisk do uruchomienia tej funkcji znajduje się w podłodze kabiny, w zasięgu nogi kombajnisty. W mniejszych modelach Vector odbywa się to za pomocą siłowników elektrycznych.

Bukownik niedomłotów

Niedomłoty wracające z dolnego sita trafiają do autonomicznego systemu domłacania, który przypomina bukownik. Jak informuje producent, rozwiązanie to odciąża bęben młócący. Łączna powierzchnia wytrząsacza klawiszowego ma powierzchnię 6,1 metra kwadratowego, a sit układu czyszczącego 7,1 m. kw.
Ziarno ze zbiornika o pojemności 10 500 l może być wyładowywane z prędkością nawet 115 l/s. W przypadku podwyższonej wilgotności w trakcie zbioru zbóż, trawy nasiennej lub innych drobnych nasion przydają się hydropulsatory, które wprowadzają ściany i podłogę zbiornika w drgania, co ma ułatwić wyładunek.

Kompresor w standardzie

Po skończonej pracy nie ma problemu z czyszczenie kombajnu, bo na maszynie jest kompresor z dużą butlą o pojemności 600 l. Kombajnista ma do dyspozycji kilka gniazd m.in. przy silniku gdzie może wpiąć się w instalacje pneumatyczną i oczyścić podzespoły z kurzu.  W standardowym wyposażeniu maszyny znajdziemy również hydraulicznie napędzany rozrzutnik plew.

Prosty terminal

Terminal Advisor III umożliwia ustawianie podzespołów z kabiny dzięki. Oprócz tego informuje o podstawowych parametrach pracy. Szkoda, że nie ma systemów optymalizujących pracę układu omłotowego i czyszczącego.

4 lata na polskim rynku

Kombajny Rostselmash RSM w 2016 r. wprowadziła na polski rynek spółka Korbanek z Tarnowa Podgórnego. W ofercie producenta jest również kombajn rotorowy Torrum 770 i modele przeznaczone na mniejsze areały – Nova i Vector.
opr. łs

21. listopad 2024 17:58